Муниципаль ихтыяҗлар өчен товарлар һәм хезмәтләр Сатып Алу, социаль түләүләр рәсмиләштерү, мәгариф, мәдәният өлкәсендә коррупциягә каршы тору эшләренең нигезләмәләре, торак сатып алуга яки төзүгә субсидияләр алу, мондый мәсьәләләр турында Яңа Чишмә районында коррупциягә каршы тору эшен координацияләү Комиссиясе утырышында фикер алыштылар.

2024 елның 29 июне, шимбә

Луиза Исхакова, Башкарма комитет җитәкчесенең икътисад буенча урынбасары билгеләп үткәнчә, дәүләт заказчылары алдан ук үз ихтыяҗлары өчен сатып алу планнарын төзиләр һәм сатып алулар өлкәсендә бердәм мәгълүмат системасының гомуми кулланышта булган сайтында булачак сатулар турында хәбәрләр бастыралар. Сатып алуларның барлык процессларын контрольдә тота Россия Федераль суд приставлары хезмәте, ТР Хисап палатасы, прокуратура, Тикшерү комитеты, Эчке эшләр министрлыгы һәм башкалар. 2023 елда Яңа Чишмә районы муниципаль ихтыяҗлары өчен 50,7 млн.сумнан артык суммага 18 контракт үткәрелгән. Барлыгы 16,5 млн сумлык 12 контракт төзелгән. сум.

Мәгариф бүлеге башлыгы Анна Бутина бүлек коррупция фактларына юл куймау буенча максатчан эш алып баруын хәбәр итте. Прокуратура органнарына мәгариф учреждениесе җитәкчесе тарафыннан вазыйфаи вәкаләтләрен дөрес кулланмау факты буенча 1 коллектив мөрәҗәгать килде, хезмәт тикшерүе үткәрелде, директорны административ җаваплылыкка тарту мәсьәләсе карала. Шулай ук учреждение җитәкчеләре мәнфәгатьләр конфликты турында район комиссиясенә хәбәр итәләр

Халыкны социаль яклау бүлеге башлыгы Наталья Гурьева сүзләренчә, бүлектә коррупция күренешләренә азрак дучар була, чөнки акчаларны үзләштерү юлында торган контроль фильтрлар җинаятьләр кылу юлында сыйфатлы киртә булып тора. Мәсәлән, ведомствоара хезмәттәшлек системасы буенча алынган түләүле мәгълүматны автомат рәвештә формалаштыру. Белгечләр гражданның керемнәрен исәпләп түләүләрне формалаштырмыйлар, система үзе социаль ярдәм чарасының күләмен билгели.

Мәдәният бүлеге башлыгы Галина Носова мәдәният учреждениеләренең түләүле хезмәтләрдән табышы 1,2 млн.сум тәшкил иткән, барлык акчалар күчереп исәпләү белән генә эшләүче учреждениеләрнең махсус исәбенә кергән, ә хезмәтләр өчен түләү касса аппаратлары аша башкарыла дип хисап тотты. Сатып алынган милек учреждениеләр балансына куела, ә исәптән чыгару районның милек һәм җир мөнәсәбәтләре палатасы аша уза. Ел саен милек инвентаризациясе үткәрелә.

Утырышны район башлыгы Вячеслав Козлов үткәрде. Утырышта район прокуроры Руслан Гыйзятов катнашты.