Яңа Чишмәлеләр Яңа Чишмә үзәк район хастаханәсендә медицина хезмәтләре күрсәтүдән канәгатьме һәм коррупция фактлары белән очрашканмы?

2024 елның 14 июне, җомга

Анкетада 48 кеше катнашкан. Алынган материалны анализлау күрсәткәнчә, сораштыруда катнашучыларның 67% хатын - кызлар, 33% ир-атлар. Респондент хатын-кызларның күпчелеге, күрәсең, соңгыларның социологик сораштыруларда зур активлыгы белән аңлатыла. Сораштыруга кызыксынуны 21 яшьтән 30 яшькә кадәргеләр (13%), 31 яшьтән 40 яшькә кадәргеләр 25% һәм 41 яшьтән 60 яшькә кадәргеләр 56%, 61 һәм аннан өлкәнрәкләр 6% күрсәткән.

Шунысын да билгеләп үтәргә кирәк, пациентларның канәгатьләнү шартларының берсе-медицина этикасы һәм деонтология мәсьәләләрен үтәү. Сораштырылган респондентларның 79,5% тан артыгы табибларның хезмәте һәм компетентлыгы белән канәгать. Пациентларның 20,5% медицина хезмәткәрләренең пациентлар белән мөгамәләсеннән канәгать түгел. Болар барысы да пациент белән табиб арасындагы, шулай ук пациент белән урта медицина хезмәткәрләре арасындагы проблемаларны күрсәтә.

Пациентны поликлиникада кабул итүне көтү шартлары бәяләнде (кабинетлар янында буш көтү урыннары булу, бинаның чисталыгы, бәдрәф, эчәр су (суыткыч) булу): 31,5% тулысынча канәгатьләндерелгән, 40,6% өлешчә канәгатьләндерелгән, 10,8% тулысынча канәгатьләндерелмәгән һәм 17,1% канәгатьләндерелмәгән.

Сораштырылган пациентларның яртысыннан кимрәк өлеше респондентларның 68,7% медицина оешмасы сайтына керми.

Сораштырылган пациентларның яртысыннан артыгы 89,6% табибка мөрәҗәгать иткәндә, медицина оешмасына беренче мөрәҗәгать иткәндә кабул итүгә язылырга мөмкин булуын билгеләп үтте.

Пациентларның 51,4% тан артыгы бер көн дәвамында табибка телефон аша язылуларын, ә 2,7% ике көн эчендә язылуларын билгеләп үтте. Калганнары респондентларга учреждениегә шәхсән мөрәҗәгать иткәндә медицина ярдәме күрсәтелде.

Шул ук вакытта сораштыруда катнашучыларның 86% ы дистанцион рәвештә язылуның башка ысуллары турында белә дип белдерә.

Сораштыруда катнашучыларның күпчелеге 89,2% үзәк район хастаханәсендә коррупция белән очрашмаган, әмма 6,1% моның белән очрашканнарын күрсәткән, тагын 4,7% бу сорауга җавап бирү авыр дип җавап биргән. Сораштыруда катнашучыларның 42 проценты гына коррупция турында хәбәр итәргә әзер, 53,2 проценты коррупция турында хәбәр итәргә әзер түгел дип җавап биргән.

Сораштыруда катнашучыларның иң күбе 4,7 % ришвәт бирергә этәрә торган сәбәп – аның сыйфатлырак эшенең илтифатына ирешү теләге дип җавап бирә.

Әмма моңа да карамастан, сораштыруда катнашучыларның 29,7 проценты соңгы елларда сәламәтлек саклау өлкәсендә коррупция дәрәҗәсе күпкә кимегән дип саный, респондентларның 62,7 проценты бу сорауга җавап бирүдә кыенлыклар кичерә.