Масленица атнасының соңгы көне алдыннан 16 мартта Новошешминск район мәдәният йорты мәйданында «халык җыелсын, Масленица бара»халык бәйрәмнәре узды.

2024 елның 18 марты, дүшәмбе

Район халкы җырлар һәм биюләр белән кышны озатып, язны каршы алды.

Бәйрәм уздырылган урында берничә көн дәвамында әзерлек эшләре башкарылган. Мәйданны халык йөрешләре һәм спорт ярышлары өчен билгеләнгән кардан чистарттылар, палаткалар урнаштырдылар, территорияне бизәделәр, фотозона оештырдылар һәм сәхнә бизәделәр.

Бәйрәмдә катнашучыларның барысын да беренче булып 3 палатка каршы алды, аларда камыр ризыклары белән сыйларга мөмкин иде. Блиннар Масленица символы монда ук пешерелгән һәм кызу кызулык белән өстәлгә куерткыч һәм конфетлар белән бирелгән. Балалар бакчалары һәм район үзәгенең башлангыч мәктәп-балалар бакчасы хезмәткәрләре барысын да ашатырга тотындылар. Камырның күләме 58 литр сөт тәшкил итә. Шулай ук 10 сәгатькә ике зур казанда «Обжорный ряд» Масленицасында эшмәкәр Сәидовлар тәмле плов әзерләгәннәр. Бу ризыкларның барысы да бушлай тәкъдим ителгән. Эшмәкәр Иванов Николай Александрович шашлык һәм пешерү әйберләре саткан. Нәтиҗәдә, спонсорлар һәм оештыручылар барысын да чын күңелдән ашаттылар.

Ә Масленица кайда, анда тәмле ризык кына түгел, ә күңел ачу да бар! Бәйрәмне мәдәният хезмәткәрләре театральләштерелгән тамаша белән ачтылар, халыкны йола Масленица җырлары белән күңел ачтылар, хорводалар алып бардылар, шаяртулар һәм хөкем карарлары белән Язны чакырдылар. Кунаклар өчен «Селяночка», «Подруга», «Любава», «Рябинушка», «Сувенир», «Илем» ансамбльләре, шулай ук Якушкинның Ялгыз башкаручылары Анастасия, Финагентова Олеся җырлыйлар.

Балалар масленицада традицион Масленица уеннары һәм күңел ачулар белән күңел ачканнар. Алар чаңгыда шууда, аркан тартуда, армреслингта катнашалар, ГТО тапшыру буенча мобиль мәйданчыкта актив катнашалар. Җиңү һәм катнашу өчен бүләкләр булды.

Бәйрәмдә конкурслар да күп булды. Яңа Чишмә муниципаль районы Башкарма комитетының 04.03.2024 № 40 боерыгы белән берничә номинациядә «Масленица символы» район конкурсы игълан ителде. Беренче номинация «Мисс Масленица»булды. Бу номинациядә төрле яшьтәге 25 гүзәл зат катнашты. Бер "Мисс Масленица" ны сайлап алу мөмкин булмады, чөнки барлык дәгъвачылар да яхшы иде. Шуңа күрә урыннар бирергә булдык. Балалар бакчалары арасында беренче булып Хәйруллина Аделя (Яңа Чишмә авылы), икенчесе Шакирова Самира (Яңа Чишмә авылы), өченчесе Абрамова Василиса (Яңа Чишмә авылы) булды. «Мисс Масленица» мәктәпләре укучылары арасында беренче урынны Мельникова Алена (Новошешминск авылы), икенче урынны Бадяева Карина (Ленин авылы), өченче урынны Зубатова Валерия һәм Глушкова Анастасия (Волчья Бистәсе) алды. Өлкәннәр арасында беренче урынны Слобода Черемуховая авылыннан Софонова Юлия, икенче урынны Чувашсай Чебоксарка авылыннан Якушкина Анастасия һәм өченче урынны Новошешминск авылыннан Финагентова Олеся алды.

Икенче номинация «Мисс Нәүрүз»булды. Бу номинациядә төрле яшьтәге 11 гүзәл зат катнашты. Беренчесе – Чертушкино авылыннан Горшавикова Ландыш, икенчесе – Новошешминск авылыннан Рамазанова Динара һәм Мусина Динә, өченчесе-Тубылгы Тау авылыннан Кәримова Рухия.

Иң матур гүзәл затлар, ә андыйлар күп иде, сайлап алынды һәм «рәсемле яулык» номинациясендә конкурста 12 катнашучы катнашты. Киенгән яулык кына түгел, ә үзеңне бирә белү дә бәяләнгән. Беренче урынны Слобода Черемухова авылыннан – «Рябинушка» фольклор коллективы, икенче урынны Петропавловская Бистәсеннән Арсеньева Влады һәм Павловская Евгения яулады, өченче урынны Шахмайкино авылыннан Гыйльметдинова Илюс алды.

Онлайн режимда узган» Иң ажурлы блин " номинациясендә блин пешерү видеосын социаль челтәрләрдә урнаштырырга кирәк иде.#блинажурный 2024 өчен челтәрләр. Җибәрелгән 50 видеоролик арасыннан җиңүчеләр: 3 урынны Новошешминск авылыннан Пилоян Артур һәм Арман, Кр артыннан авыл җирлегеннән Захаровлар Кирилл һәм Артем алды.Октябрь, 2 урын-авылдан Мазилин Артем.Петропавловская һәм Васильевлар Марк һәм Алиса Новошешминск авылыннан, 1 урынны Чумакова Екатерина Новошешминск авылыннан һәм Петрова Елизавета Чув авылыннан алдылар.Чебоксар кызы.

«Батл частушек» номинациясендә 7 катнашучы катнашты. Беренче булып Чув частушечниклары була.Чебоксар СДК Илем халык коллективы, икенче урынны Архангельск СДК Любава коллективы алды һәм өченче урынны Ленин авылыннан Макаров Арина һәм Екатеринага бирделәр. Тамашачылар симпатиясе бүләген Петропавловская Бистәсеннән Ерохина Татьянага бирәләр.

Бәйрәмдә җылы буяулар һәм балалар иҗаты үзәге, үзәкләштерелгән китапханә системасы һәм туган якны өйрәнү музее, стильләштерелгән ял бүлмәсе рәвешендә бизәлгән фотозона җәлеп итә. Бу фонда теләүчеләр күңелле декоратив блиннар белән фотога төштеләр " Мин Масленицаны яратам!, Мин Новошешминскны яратам!, Мин блиннар телим!, Бәрән блинов изволит! Шунда ук!, Менә, блин! Майлы чәчәк!».

Иң югары ноктасы-район үзәге мәктәпләре тарафыннан эшләнгән зур Кыш чучелен яндыру, ул бу вакыт дәвамында постаменттан «күзәтеп» торган. Әлбәттә, мондый ритуалга балалар күбрәк шатланганнар. Зур учактан җылылык килә иде, әйтерсең лә Кыш, аерылышып, кешеләргә үзенең соңгы сәлам җибәрә иде. Бәйрәм дәвамында рус, чуаш халык көйләре һәм 17 кешедән торган чакырылган гармунчыларның татар көйләре яңгырады.

Кышны озатуга багышланган бәйрәм чаралары тагын 12 торак пунктта уздырыла: Архангельская бистәсе, Волчья Бистәсе, Екатерининская Бистәсе, Петропавловская Бистәсе, Черемуховая Бистәсе, Андреевка, Горшково, Ленин, Екатериновка, Кызыл Октябрь, Татар Утяшкино һәм Чуваш Чебоксаркасы.

Шул ук көнне иртән бәйрәм территориясендә авыл хуҗалыгы ярминкәсе уздырыла. Сатудан кергән акча 480 мең сум тәшкил итә.