«Өлкән буын» проектын тормышка ашыру кысаларында «Демография»милли проекты,

2021 елның 26 июле, дүшәмбе

«Демография» милли проектының «өлкән буын» проектын тормышка ашыру кысаларында, аның максаты-өлкән яшьтәге гражданнарның актив озын гомер һәм сәламәт тормыш дәвамлылыгын арттыру. Яңа Чишмә муниципаль районында «Забота» халыкка социаль хезмәт күрсәтү комплекслы үзәге тарафыннан, расланган план - график нигезендә, авыл җирлегендә яшәүче 65 яшьтән өлкәнрәк һәм ялгыз яшәүче затларны район үзәк хастаханәсенә транспорт белән ташу дәвам итә.
Китерүнең максаты-планлы дәвалау-диагностика чаралары, диспансерлаштыру һәм профилактик тикшерүләр, медицина тикшерүләре, шулай ук авыру буенча мөрәҗәгатьләр, планлы госпитализация. Өлкән кешеләр медицина учреждениесендә чиратсыз хезмәт күрсәтәләр.
Медицина оешмаларына илтү эше фельдшерлар, социаль хезмәткәрләр һәм шәфкать туташлары белән бергә алып барыла.
2021 ел башыннан бирле 65 яшьтән өлкәнрәк 780 ялгыз һәм ялгыз яшәүче зат китерелгән, аларның 584е диспансерлаштыру, 184е диспансер тикшерүе,10 медицина тикшерүе, 1 скрининг тикшерүе, 1 тикшерү узган.