Татарстанда милли проект кысаларында интеллектуаль милек залогы астында финанс ярдәменең пилот механизмы эшли башлады

2024 елның 19 сентябре, пәнҗешәмбе

«Кече һәм урта эшкуарлык» милли проекты кысаларында Татарстан Республикасында бизнес өчен интеллектуаль милек залогы астында кредит бирү механизмы эшли башлады.  «Полез модель» һәм «Интеллектуаль актив» финанс һәм гарантия продуктлары, чагыштырмача, Татарстан Республикасы Икътисад министрлыгы һәм эшмәкәрлекне яклау институтлары инициативасы буенча эшләнде һәм гамәлгә ашырыла. Механизм залогның традицион төрләрен бирә алмаган һәм инновацияләр үсешен һәм матди булмаган активларны булдыруга инвестицияләрне стимуллаштырырга тиешле компанияләр өчен финанс ярдәменең һәркем файдалана алырлык булуын арттырачак.

"Интеллектуаль милек нәтиҗәләрен хуҗалык әйләнешенә кертү - инновацион икътисад үсешенә этәргеч. Без уйлап табулар, технологияләр һәм иҗади чишелешләр "киштәдә" ятмаячак, ә аларны булдыручылар өчен дә, икътисадның реаль секторы предприятиеләре өчен дә реаль файда китерәчәкбез, - диде Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары - Татарстан Республикасы икътисад министры Мидхәт Шаһиәхмәтов. Татарстанда интеллектуаль милек залогына ярдәм итү белән анатомик, ортопедик һәм инновацион мендәрләр җитештерүче файдаланды.

"Полезная модель" Эшкуарлыкка ярдәм итү фонды продукты буенча финанслауның максималь күләме 15 млн сум тәшкил итә һәм "Интеллектуаль актив" продукты буенча заем суммасының 95% күләмендә Татарстан Республикасы Гарантия фонды карамагына еллык 7%ка кадәр вакытка бирелә. Намуслылык Татарстан Республикасы Гарантия фондының йөкләмә күләменнән артып китәргә тиешле интеллектуаль милек нәтиҗәсенә аерым хокукларның залогы булып тора. Татарстан Республикасының Фәнни-техник мәгълүмат үзәге акыл мөлкәтен бәяләүчене эзләүдә ярдәм күрсәтәчәк һәм Роспатентта залогка ия булу йөкләмәсен салу процессында килешүне озата барачак.

Татарстанда пилот проект инновация эшчәнлеген стимуллаштыручы һәм кыйммәтле интеллектуаль милеккә ия булган компанияләргә үз бизнесларын үстерү өчен финанслауга керү мөмкинлеге бирүче финанс инструментларын үстерүдә мөһим адым булып тора. Әлеге проектны гамәлгә ашыру, илнең инновацион потенциалын ныгытуга ярдәм итеп, Россиянең башка регионнары өчен үрнәк булырга мөмкин.

Республикада эшкуарларга ярдәм итү Татарстан Икътисад министрлыгы һәм ведомство буйсынуындагы институтлар тарафыннан "Кече һәм урта эшкуарлык" милли проекты кысаларында гамәлгә ашырыла, ул Россия Президенты тарафыннан инициацияләнде.

Гариза бирергә һәм продукт турында консультацияне «Минем бизнес» үзәгенең «кайнар линия» номеры буенча да алырга була: 8(843) 524-90-90.