Яңа Чишмәдә 5 ай йомгаклары буенча иң яхшы хуҗалыклар бүләкләнде

2024 елның 21 июне, җомга

Район башлыгы Вячеслав Козлов районның авыл хуҗалыгы формированиеләре җитәкчеләре белән очрашты, анда терлекчелек тармагына 5 ай эчендә йомгак ясалды.

Бүгенге көндә район хуҗалыкларында 5830 баш сыер, 828 баш ат, 880 баш сарык исәпләнә.  5019 тонна сөт савылган, 1 литр сөт сатуның уртача бәясе 31,84 сум тәшкил иткән. Мондый мәгълүматларны районның авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек идарәсе башлыгы Леонид Богомолов җиткерде.

Белгечләр агрономик срокларны үтәү һәм ашламалар куллану никадәр мөһим икәнен күрсәттеләр. Монда азык әзерләү турында да сөйләштеләр.

"Яшел конвейер вакытында ачык, җайга салынган, оператив һәм технологик эш — азык сыйфатының нигезе. Димәк, һәр аерым хуҗалыкның һәм гомумән терлекчелек тармагының икътисады. Азыкның сыйфаты булмаса, сөтне дә, артыклыкны да күрмәячәкбез. фермерларга Вячеслав Козлов мөрәҗәгать итте.

Очрашу ахырында лидерларга 5 ай йомгаклары буенча күчмә кубоклар тапшырылды: 500 баштан артык хуҗалык арасында - «Игенче» ҖЧҖ, 500 баштан артык хуҗалык арасында - М. х. Садыйков, 100 баштан артык хуҗалык арасында - Р. М. Салахов.