Балалар иҗатына 2 миллион сум: "киләчәк көзгесе PRO» кинофестивале кысаларында масштаблы грант конкурсы узачак

2020 елның 30 июне, сишәмбе

2020 елның 25-31 октябрендә Төмәндә Бөтенроссия балалар-яшүсмерләр фильмнары фестивале узачак. Бу вакыйга гадәти түгел: ул агымдагы елның мартыннан октябрь аена эпидемиологик вәзгыять уңаеннан октябрь аена күчерелгән III «киләчәк көзгесе» кинофестивален һәм PRO форматындагы яңа кинофестивальне берләштерәчәк, аның кысаларында 2 млн.сумлык фонд белән грант конкурсы булачак, Фестиваль президент грантлары Фонды, Росмолодежь һәм Төмән өлкәсе Хөкүмәте ярдәме белән үткәрелә.

Иҗади марафон яшь режиссерларны, сценаристларны, актерларны, мультипликаторларны, операторларны, монтажчыларны, шулай ук илнең балалар-яшүсмерләр киностудияләре остазларын берләштерәчәк.

Белем бирү программасы кысаларында катнашучылар яшьтәшләренә һәм тамашачыларга үз фильмнарын тәкъдим итәчәкләр, аларны булдыру тәҗрибәсе белән уртаклашачаклар һәм экспертлар белән профессиональ дискуссияләрдә үз эшләрен анализлый алачаклар. Моннан тыш, киноинтенсив форматында балалар чакырылган индустрия кинематографист-кураторларыннан мастер-класслар һәм кинопрактикумнар курсы узачак, үзләренең иҗади һәм техник компетенцияләрен киңәйтәчәкләр һәм бер атна эчендә яңа кыска метражлы кинопроизведение булдырачаклар. Остазлар өчен мастер-класслар программасы һәм «Россиядә балалар киностудияләре эшен оештыруның иң яхшы тәҗрибәләре белән алмашу булачак» форумы планлаштырылган, студияләр үсеше стратегиясе эшләнәчәк һәм нетворкинг хисабына уртак төбәкара проектларны гамәлгә ашыру перспективалары билгеләнде.

Фестивальдә җиңүчеләр кино һәм анимация өлкәсендә иҗади эшчәнлек алып бару өчен җиһазлар, программа белән тәэмин итү өчен җиһазлар сатып алуга һәм/яки кинематографик профиль буенча белем алуга грант ярдәме алачак. Гаризалар «Уен киносы», «Анимация», «документаль кино», «Видеорепортаж/видеоблог»номинацияләрендә кабул ителә. Материалларны кабул итү 2020 елның 1 сентябренә кадәр РФ көзгесе сайтында дәвам итәчәк.

E-mail: zbfest@mail.ru / ВК төркеме: https://vk.com/zb_fest / Фәрит Мөхәммәтшин: "Татарстан икътисады үсешендә тискәре тенденцияләр чагыла башлады"

Фестиваль ролигына сылтама: https://youtu.be/uVZBGSL6ucY