Райондагы демографик хәл турында

2019 елның 22 октябре, сишәмбе

Бүген «эшлекле дүшәмбе» киңәшмәсендә район башлыгы Вячеслав Козлова , Башкарма комитет җитәкчесенең социаль мәсьәләләр буенча урынбасары Валентина Семеняк райондагы демографик хәл турында сөйләде.

Яңа Чишмә районында 2019 елның беренче яртыеллыгында Миграция тәшкил итте:

191 кеше үлгән
2 кеше һәлак булган,

Киткәннәрнең күбесе 35 яшькә кадәрге яшьләр, ә килгән өлкән кешеләр.

Мәктәпне тәмамлаганнан соң яшүсмерләр уку йортларына керү өчен районнан китәләр һәм кире кайтмыйлар. Шулай итеп, 2018 елда тугызынчы сыйныфны тәмамлаганнан соң – 91 кеше, унберенче сыйныфта 52 кеше киткән.

Районда балалар бакчасына чиратлар юк, мәктәпләрдә уку бер сменада алып барыла , сәнгать мәктәбе, бассейн, физкультура-сәламәтләндерү комплексы, ресторан һәм кафе, парк, чаңгы базасы бар.

Наступлению йөклелек тора -54 хатын-кызлар.
2019 елның 8 ае эчендә 81 сабый туган, бу 1000 кешегә 9,4 дигән сүз.

Узган ел бу сан 106 бала тәшкил иткән.

Абортлар санын киметү максатыннан Хатын-кызлар консультациясенә мөрәҗәгать иткән хатын-кызлар белән әңгәмәләр үткәрелә.

9 ай эчендә 19 хатын-кыз мөрәҗәгать иткән, аларның 14е бу адымны кире каккан һәм йөклелек буенча учетка баскан.

8 ай эчендә Яңа Чишмә районы буенча 157 кеше вафат булды. Узган ел шул ук чорда 140 кеше үлгән.

Яшь структурасында шундый күренеш күзәтелә.
Балалар арасында үлүчеләр саны-бер яшькә кадәр 2 бала , хезмәткә яраклы яшьтә-27 кеше ( 3 хатын-кыз), 60 яшь һәм аннан өлкәнрәк-128 кеше, шуларның 80 яшьтән өлкәнрәк-73 кеше.

Хезмәткә яраклы яшьтә үлемне карап, ир-атлар арасында үлүчеләр саны артык булуы ачыклана. 2018 елда барлыгы 47 кеше үлде, шуларның 5се-хатын-кыз, 2017 елда барлыгы 61 кеше вафат булды, шулардан 4 хатын-кыз, 2016 елда барлыгы 62 кеше вафат булды, шуларның 4се-хатын-кыз, 2015 елда барлыгы 47 кеше-7 хатын-кыз.

Хезмәткә яраклы яшьтә ир-атлар хатын-кызларга караганда берничә тапкыр күбрәк үлә.
Демографик хәл турында сөйләгәндә, никахлар булдыру буенча проблемалар да бар.

Бүгенге көндә 15тән 49га кадәр Ялгыз ир-атлар һәм хатын-кызлар арасында ситуация түбәндәгечә::
Ир-атлар-1432 кеше
Хатын-кызлар-951 кеше
Ялгыз ир-атлар(413 кеше) һәм хатын-кызлар (286 кеше) 20-24 яшьлек категорияләрдә иң күп Ялгыз ир-атлар (413 кеше).

2019 елның 8 ае эчендә 54 гаилә төзелгән, кызганычка каршы, 17 гаилә аерылышуны рәсмиләштергән.

«Бу юнәлештә эш начар алып барыла, бу категория кешеләр белән эшләргә, кешеләргә караш табарга кирәк, аларга безнең ярдәм кирәк икән, без ярдәм итәргә тиеш. Беренчедән, кешеләр белән аралашырга, гаиләләрне аерылышудан коткарырга, аларга гаиләне саклап калырга ярдәм итәргә кирәк.  Икенчедән, ялгыз кешеләргә Гаилә табарга ярдәм итәргә кирәк, сездән һәм барлык тиешле хезмәтләрне бу өлкәдә яңа эш формалары табуыгызны сорыйм. Өченчедән, Хәзер балага узмау проблемасы актуаль, әмма квоталар бик кечкенә һәм биредә Яңа Чишмә үзәк район хастаханәсе белән берлектә эшләргә кирәк», - дип билгеләп үтте район башлыгы Вячеслав Козлов.