Каюм Насыйри исемендәге I Республика туган якны өйрәнү эшләре конкурсына гаризалар кабул ителә Татар мәгърифәтчесе, тел белгече, язучы, тарихчы, этнограф Каюм Насыйри туган көнне-14 февральдә Татарстан Республикасы Мәдәният министрлыгы Каюм Насыйри исемендәге I Республика туган якны өйрәнү эшләре конкурсын башлап җибәрде.

2024 елның 3 июле, чәршәмбе

Исегезгә төшерәбез, 2025 елда Татарстан Республикасында Каюм Насыйриның 200 еллыгын киң билгеләп үтәчәкләр. Конкурс 2024 елның 1 февраленнән 2024 елның 1 декабренә кадәр үткәрелә. Конкурсның төп максатлары-Татарстан Республикасы тарихы турында тарихи хәтерне саклау, туган як тарихын өйрәнүнең әһәмиятен бербөтен аңлауны формалаштыру, үсеп килүче буынның уку-танып белү һәм тикшеренү эшчәнлеген стимуллаштыру, шәхси гаилә, коллектив архивлардан мәгълүмат җыю, халык арасында тарихи белемнәрнең әһәмиятен популярлаштыру. Конкурс Туган як тарихын популярлаштыру, гражданлык һәм патриотизмны үстерү, шәхси, гаилә, коллектив архивлардан мәгълүмат җыю, халык арасында тарихи белемнәрне актуальләштерү максатларында үткәрелә. Конкурста 16 яшьтән өлкәнрәк Татарстан Республикасы халкы катнашырга хокуклы. Конкурска шәхси тәртиптә дә, коллективларга Берләшкән физик затлардан да башкарылган эшләр кабул ителә; гаилә эшләре. Конкурс материаллары түбәндәге номинацияләрдә башкарылырга мөмкин: Туган авыл, шәһәр бистәләре һәм поселоклары тарихы; "Локаль мифлар һәм легендалар, көч урыннары (табигать һәйкәлләре, истәлекле Һәм изге урыннар һ. б.)»; - "Үткәннең артефактлары "(музей коллекцияләре һәм аерым экспонатлар тарихы, тарихи реликвияләр тасвирламасы) Туган якны өйрәнү маршрутлары һәм юл күрсәткечләре. Җиңүчеләр түбәндәге акчалата бүләкләр ала: I урын-80 000 сум; II урын-40 000 сум; III урын 20 000 сум; «ТН-Наследие»АНОның махсус бүләге. Конкурс читтән торып үткәрелә. Конкурста катнашучыларның эшләре читтән торып ике этапта карала: 1 этап. Конкурс өчен эшләр электрон рәвештә (мәсәлән, DVD диск) 2024 елның 20 октябренә кадәр электрон почта аша кабул ителә piar.minkultrt@mail.ru яки махсус министрлыкка. Конкурс эшләренең 1 этабын сайлап алу 2024 елның 1 ноябренә кадәр конкурсның оештыру комитеты тарафыннан башкарыла. Конкурсның Шорт-листы максималь эш санын 10 данә үз эченә ала. 2 нче этап. Конкурсның 1 этабында сайлап алынган иҗади эшләр министрлыкның рәсми сайтында һәм оештыручылар ресурсларында 2024 елның 1 ноябреннән 20 ноябренә кадәр оештыручылар ресурсларында урнаштырылган онлайн-тавыш бирү өчен урнаштырыла. Онлайн-тавыш бирү 2024 елның 1 ноябреннән 20 ноябренә кадәр узачак.тавыш бирүдә жюри һәм Интернет челтәренең барлык кулланучылары катнаша. 2024 елның 1 декабренә кадәр жюри жюридан һәм онлайн-тавыш бирүдән баллар җыя һәм конкурс җиңүчеләрен билгели. 2024 елның декабрендә конкурс җиңүчеләрен игълан итү һәм бүләкләү узачак. Каюм Насыйри исемендәге I Республика туган якны өйрәнү эшләре конкурсының нигезләмәсе Конкурсны оештыручылар-Татарстан Республикасы Мәдәният министрлыгы, «Татмедиа» матбугат һәм массакүләм коммуникацияләр буенча республика агентлыгы, «Татарстан Республикасы мәдәният өлкәсендә инновацияләрне кертү һәм традицияләрне саклау ресурс үзәге» дәүләт бюджет учреждениесе («Таткультресурсцентр» ДБУ), «Татарстан Республикасы Милли музее»дәүләт бюджет учреждениесе. Конкурсның мәгълүмати партнерлары-«Татар-информ» мәгълүмат агентлыгы, «Миллиард " басмасы."Татар«,» безнеңң мирас «журналы,» Казан «журналы,» Мәгариф «журналы, «Татнефть-Наследие»Тарихи һәм мәдәни мирасны саклауга ярдәм итү үзәге" коммерцияле булмаган автоном оешмасы.