«Саумы, Казан!» конкурсында катнашуга гаризалар кабул итү башланды.

2024 елның 6 мае, дүшәмбе

«Саума, Казан!/ Сәлам, Казан!» конкурсында катнашуга гаризалар кабул итү башланды. Декоратив-кулланма сәнгать осталары борынгы Казанның риваятьләренә һәм мифларына багышланган дүрт юнәлеш буенча эш җибәрә ала: тире эшкәртү, киез тукыма, чигү, керамика.

Конкурста 2024 елдан да иртәрәк эшләнмәгән әйберләр катнаша. Шул ук вакытта аларның саны чикләнмәгән. Конкурс эшләрен Онлайн-сайлап алу 21 июльдән 1 августка кадәр узачак, аннан соң икенче турга үткән эшләрне кабул итү оештырылачак. Конкурсның торышы белән сылтама буенча танышырга мөмкин.

Һәр юнәлеш буенча ике яшь категориясендә җиңүчеләр 2024 елның 30 сентябренә кадәр игълан ителәчәк. Аларга акчалата премияләр тапшырылачак: беренче урын өчен – 100 мең сум, икенче урын өчен– 85 мең сум, өченче урын өчен-65 мең сум. Җиңүчеләрнең иҗади әсәрләре күргәзмәдә тәкъдим ителәчәк һәм буклетта билгеләнәчәк.

Конкурста катнашу өчен 20 июльгә кадәр эш фотосы белән заявканы электрон адреска җибәрергә кирәк: saumykazan@mail.ru "конкурска" Саумы, Казан! / "Сәлам, Казан!».

Хатта автор турында мәгълүмат күрсәтелә: ФИО, туган көне, эш яки уку урыны, регалияләр (булган очракта), яшәү адресы, контакт телефоны, электрон адрес. Шулай ук эшнең/эшнең исемен, декоратив-кулланма сәнгать техникасының төрен, эшнең зурлыгын, аның барлыкка килү датасын, эшкә кыскача Аннотация язарга кирәк (теләк буенча).

Конкурс Казан Мэриясе тарафыннан Татарстанда яшәүче халыкларның татар телен һәм туган телләрен саклау, үстерү мәсьәләләре буенча ТР Раис каршындагы комиссия ярдәме белән үткәрелә.

Исегезгә төшерәбез, «саума, Казан!/ Сәлам, Казан!"беренче тапкыр 2023 елда туган телләр һәм Халыклар бердәмлеге елында узды. Анда республика башкаласының урамнарын, паркларын һәм тарихи биналарын сурәтләгән заманча рәссамнар катнашты.