2023 елның 25 гыйнвары, чәршәмбе

2023 елның 16-31 гыйнварында Россиядә 9 нчы Еллык «Холокост корбаннарын искә алу атнасы»-27 гыйнварга – Халыкара Холокост корбаннарын искә алу көненә һәм Кызыл Армия сугышчылары Освенцим үлем лагерен азат итүгә 78 ел тулуга багышланган белем бирү, агарту һәм мәдәни чаралар циклы уза. "Халыкара Холокост корбаннарын искә алу көне БМО тарафыннан 2005 елда истәлекле дата буларак билгеләнгән. Нәкъ 27 гыйнварда Совет Армиясе Освенцимның иң зур нацистлар үлем лагерен (Аушвиц-Биркенау) азат итте, анда төрле мәгълүматлар буенча 1,5-4 миллион кеше үлде. Гомуми исәпләүләр буенча, Холокост корбаннары 6 миллионнан артык яһүд булган».

Бу вакыйгага район мәдәният учреждениеләрендә «Холокост: Хәтер һәм кисәтү», Холокост корбаннарын искә алу сәгатьләре, «Холокостның кечкенә тормышы» хәтер дәресе, «без кайгырабыз» дигән бер минутлык тынлык, «Холокост: вакытсыз хәтер»экспозициясе оештырыла. Үткәрелә торган барлык чаралар турында тулырак мәгълүмат район мәдәният учреждениеләренең социаль челтәрләрендәге рәсми битләрдә урнаштырыла.