Ватанны саклаучылар көне: 23 февраль бәйрәме тарихы

2021 елның 20 феврале, шимбә

23 февральдә Россиядә "Ватанны саклаучылар көне"билгеләп үтелә. Бәйрәм әле СССРда барлыкка килгән, ул вакытта ел саен 23 февральдә бөтенхалык бәйрәме - "Совет Армиясе һәм Хәрби-Диңгез Флоты көне"буларак билгеләп үтелә. СССР таркалганнан соң, бәйрәмне, элеккегечә, БДБның кайбер илләрендә билгеләп үтәләр.
23 февральдә Россиядә Ватанны саклаучылар көне билгеләп үтелә.
Бәйрәм әле СССРда барлыкка килгән, ул вакытта ел саен 23 февраль бөтенхалык бәйрәме - Совет Армиясе һәм Хәрби-Диңгез Флоты көне буларак билгеләп үтелә. СССР таркалганнан соң, бәйрәмне, элеккегечә, БДБның кайбер илләрендә билгеләп үтәләр.
Рәсми булмаган рәвештә ир-атлар көне буларак билгеләп үтелә.
Бәйрәмнең тарихы 1918 елның 28 гыйнварында (иске стиль буенча 15 гыйнварда) башлана. Бу көнне, Европада дәвам итүче Беренче бөтендөнья сугышы фонында, үзенең рәисе Владимир Ленин җитәкчелегендәге Халык Комиссарлары Советы (Совет Россиясенең факттагы Хөкүмәте) Эшче Крестьян Кызыл армиясен оештыру турында Декрет кабул итте.
1919 елның гыйнварының беренче көннәрендә Совет хакимияте РКК оештыру турында Совнарком декретының якынлашып килүче еллыгы турында искә төшерделәр. 10 гыйнварда РККНЫҢ югары хәрби инспекциясе рәисе Николай Подвойский Бөтенроссия Үзәк Башкарма комитеты Президиумына Кызыл Армиянең бер еллыгын бәйрәм итү тәкъдиме белән чыкты. Әмма соңрак гариза бирү сәбәпле, карар кабул ителмәде.
Ул чакта РККНЫҢ беренче еллыгын бәйрәм итү инициативасын Дәүләт Советы үз өстенә ала. 1919 елның 24 гыйнварында аның ул вакытта Лев Каменев җитәкләгән Президиумы әлеге тантаналарны Кызыл бүләк көненә багышларга карар итә. Бу көн кызыл армиячеләргә ярдәм күрсәтү максатыннан Бөтенроссия Үзәк Башкарма комитеты каршындагы тиешле комиссия тарафыннан оештырылды. Кызыл бүләк көне 16 февральгә билгеләнгән иде, тик комиссия аны вакытында үткәрергә өлгермәде. Шуңа күрә Кызыл бүләк көнен һәм аңа багышланган Кызыл Армия көнен 16 февральдән соң, ягъни 23 февраль көнне билгеләп үтәргә булдык.
1920-1921 елларда Кызыл Армия көне билгеләп үтелми.
1922 елның 27 гыйнварында Бөтенроссия Үзәк Башкарма комитеты президиумы Кызыл Армиянең 4 еллыгы турында карар бастыра, анда: "советларның Кызыл Армия турындагы IX Бөтенроссия съезды карары нигезендә, Бөтенроссия Үзәк Башкарма комитеты президиумы башкарма комитетларның игътибарын Кызыл Армия төзелүнең (23 февраль) еллыгына юнәлтә", - диелгән иде.
1923 елда Бөтенроссия Үзәк башкарма комитеты Президиумының 18 гыйнварда кабул ителгән карарында: "1923 елның 23 февралендә Кызыл Армия үзенең 5 еллыгын бәйрәм итәчәк. Бу көнне, моннан биш ел элек, Халык Комиссарлары Советының шул ук елның 28 гыйнварындагы декреты басыла, аңа крестьян Кызыл Армиясенең эш вакыты, Пролетар диктатурасы түләү салына". Әмма бу гариза хакыйкатькә туры килми, чөнки әлеге декрет үзәк газеталарда аны кабул иткәннән соң ук диярлек басылып чыга.
1928 елда РККНЫҢ 10 еллыгын, алдагы еллардагы кебек үк, 1918 елның 28 (иске стиль буенча 15) гыйнвары Кызыл Армия оештыру турында Совнарком декреты декретының бер еллыгы буларак билгеләп үтәләр.
1938 елда "ВКП(б) тарихының кыскача курсы" нда Совнарком декреты белән бәйле булмаган бәйрәм датасы барлыкка килүнең принципиаль яңа версиясе бәян ителә. Китапта 1918 елда Нарва һәм Псков, немец оккупантларына хәлиткеч каршылык бирелә дип раслана. Аларның Петроградка алга китеше туктатылды. Германия империализмы гаскәрләренә отпора көне-23 февраль яшь Кызыл Армиянең туган көне булды".
Соңрак, СССР Оборона халык комиссары 1942 елның 23 февралендәге приказында формулировка үзгәртелә: "беренче тапкыр сугышка кергән Кызыл Армиянең яшь отрядлары Псков һәм Нарва астында немец илбасарларын башка ваталар, шуңа күрә 23 февраль Кызыл Армиянең туган көне дип игълан ителә".
1951 елда бәйрәмнең соңгы трактовкасы барлыкка килә. "СССРда гражданнар сугышы тарихы" нда 1919 елда Кызыл армиянең беренче еллыгы "Социалистик Ватанны саклауга хезмәт ияләрен мобилизацияләү, эшчеләр Кызыл Армиягә күпләп керү, яңа армиянең беренче отрядларын һәм өлешләрен киң формалаштыру көне"билгеләп үтелә.
"Россиянең Хәрби дан көннәре турында" 1995 елның 13 мартындагы 132-ФЗ номерлы Федераль законда, 23 февральдә "1918 елда Германиянең Кайзер гаскәрләрен Җиңү көне - Ватанны саклаучылар көне" дигән рәсми исем йөртә.
"Россиянең Хәрби дан көннәре турында" гы Федераль законга кертелгән үзгәрешләр нигезендә, 2006 елның 15 апрелендә кабул ителгән Федераль закон нигезендә, бәйрәмнең рәсми тасвирламасыннан "Германиянең Кайзер гаскәрләрен Җиңү көне (1918 ел)" дигән сүзләр төшереп калдырылды, шулай ук бердәнбер "сакчы"төшенчәсе бәян ителде.
2002 нче елдан РФ ФҖ Дәүләт Думасы карары буенча 23 нче февраль Россиядә эшләми торган көн булып санала.
Яңа Чишмә районы сакчылары…
1941-1945 еллардагы Бөек Ватан сугышында Яңа Чишмә районыннан фронтка 10 меңнән артык кеше киткән. 3 384 кеше әйләнеп кайтты, 6 616 кеше һәлак булды яки хәбәрсез югалды.
Әфган сугышы. Яңа Чишмә районыннан 89 бала интернациональ бурычларын үтәргә китте.   Бүгенге көндә безнең районда 32 Әфган сугышы ветераны яши. Кызганычка каршы, сугыш вакытында кешеләр өчен вакыт эзлексез уза алмый – ул куркыныч сугыш хәрәкәтләрендә катнашкан 27 кеше инде исән түгел, аларның бишесе Әфганстанда сугышчан заданиене үтәгәндә һәлак булган, үлгәннән соң Кызыл Йолдыз ордены белән бүләкләнгән.
Чечня Республикасында хезмәт иткән хәрби хәрәкәтләрдә катнашучылар – 45 кеше. Җиде кеше, шуларның инде исән. Алар тыныч вакытта үлделәр.