Яңа Чишмә районының Зирекле лицее туган телле иң яхшы мәктәп " республика конкурсында җиңүче булды. Аларга 500 мең сумлык сертификат тапшырылды.

2020 елның 26 ноябре, пәнҗешәмбе

25 ноябрьдә Дәүләт Советында «Татарстан Республикасы муниципаль бюджет гомуми белем бирү оешмаларында татар, чуаш, удмурт, мари, мордва телләрендә белем бирүнең иң яхшы практикасы» һәм «балаларны туган телдә (татар, чуаш, удмурт, мари, мордва) укытуны һәм тәрбияләүне оештыру буенча иң яхшы балалар бакчасы»республика конкурсларына йомгак ясалды. Җиңүчеләргә бүләкләрне ТР Дәүләт Советы Рәисе урынбасары, татар телен саклау һәм үстерү мәсьәләләре буенча ТР Президенты каршындагы комиссия рәисе Марат Әхмәтов һәм ТР мәгариф министры Илсур Һадиуллин тапшырды.
Әлеге конкурсларда 93 мәктәп һәм 104 балалар бакчасы катнашты. 11 ноябрьдә конкурс комиссиясе утырышында "20 иң яхшы мәктәп һәм 20 мәктәпкәчә белем бирү оешмасы" конкурсларында җиңүчеләр билгеләнде.
Марат Әхмәтов мәгариф оешмалары җитәкчеләренә туган телдә укыту һәм тәрбия мәсьәләләренә җаваплы караулары һәм республика конкурсында катнашулары өчен рәхмәт белдерде. "Безнең уртак максатыбыз - милли мәгариф учреждениеләре эшен көчәйтү, - дип билгеләп үтте ул. - безнең бурыч-милли мәгариф учреждениеләре эшен көчәйтү. - Республикада 1,5 меңнән артык милли мәгариф учреждениесе исәпләнә. Бүген без конкурста җиңүчеләрне, иң яхшы мәктәп һәм балалар бакчалары директорлары һәм мөдирләрен хөрмәтлибез. Сезнең җыйган эш тәҗрибәгез-үз эшегезне туган телләрдә алып баручы башка педагогик коллективлар өчен үрнәк. Сез халыкның туган телләрен һәм мәдәниятен саклау буенча гаять җаваплы миссияне башкарасыз, аларны балаларга өйрәтәсез. Хезмәтегез өчен рәхмәт!"
Аннары Марат Әхмәтов һәм Илсур Һадиуллин конкурста җиңүчеләргә дипломнар һәм 500 мең сумлык сертификатлар тапшырдылар.
Җиңүчеләр арасында Балык Бистәсе районының Күгәрчен урта гомуми белем бирү мәктәбе, 2 нче гимназия бар.Яр Чаллыдан М.Вахитова, Биектау районының Ямаширмә урта мәктәбе, Яңа Чишмә районының Зирекле лицее, Карадуган татар гимназиясе.Балтач районыннан Бакый Зыятдинова, Питрәч районының Шәле балалар бакчасы, Мөслим районының «Миләшкәй» балалар бакчасы, Актаныш авылының 2 нче балалар бакчасы һәм башкалар катнашты.
ТР Дәүләт Советы матбугат хезмәте материаллары буенча