"Кибетнең йөзе-сатучы"

2020 елның 28 октябре, чәршәмбе

Сәүдә хезмәткәрләре белән без көн саен диярлек очрашабыз.Кайбер кибетләргә керү аеруча күңелле,нәкъ менә безне прилавканың икенче ягына каршы алучы кешеләр ярдәмендә.Кайчагында сатучының елмаюыннан кешенең көне буе кәефе бәйле.
Элекке елларда сатучы булу мактаулы саналды, әмма бүген дә бу һөнәр популярлыгын югалтмады.
Лазарева Людмила Александровна сатучы булып 2007 елдан бирле эшли.ШЭ Гулькова Л. А. кибетендә ачылганнан бирле диярлек эшли.Сәүдәдә очраклы гына булып чыкса да, аны бөтен күңелем белән яраттым.
- Сатучы булу бик җиңел түгел.Нык нервларга ия булырга кирәк.Балага да ярый,карчыкны да үпкәләми.- ди Людмила.
- Кайвакыт сатучылар психолог ролендә чыгыш ясый.Һава торышы,планнар,шатлык турында фикер алышырга әзер булган сатып алучылар да бар.Ә безнең кибеткә еш керүчеләр бар, алар барыбызны да исемнәре белән беләләр.Бу күңелле түгелме? - Людмила дәвам итә.
Кибеттә Людмила яхшы исәптә,ачык йөзле,талантлы,игътибарлы.
Сатучылар-теләсә кайсы компаниядә төп звено, чөнки алар бизнесның төп билгеләнешен башкара-акча эшли.Табарга, аларны, бәяләргә, аларның күнекмәләре, шәхси сыйфат, ярар, ничек гади генә түгел.
Яңа Чишмә районы башлыгы
Форпост