НПК «Гаилә һәм мәктәп хезмәттәшлеге-законнарны үзгәртү шартларында белем бирүнең сыйфатын күтәрү шарты»

2020 елның 15 октябре, пәнҗешәмбе

15 октябрь көнне Ленин урта мәктәбе – Россия Федерациясенең «мәгарифне үстерү» дәүләт программасында катнашучы мәктәп базасында «законнар үзгәрү шартларында белем бирүнең сыйфатын күтәрү шарты буларак, гаилә һәм мәктәп хезмәттәшлеге»дигән фәнни-гамәли конференция булып узды. Конференциянең кураторы - Татарстан Республикасы Мәгарифне үстерү институтының Педагогика, психология һәм андрагогика кафедрасы доценты, педагогика фәннәре кандидаты Тахтамышева Гөлнур Чыңгыз кызы.  Конференциядә фикер алышуның төп мәсьәләсе гаилә һәм мәктәп хезмәттәшлеге мәсьәләсе булды. Докладчылар төрле күзлектән (мәктәп директоры, директор урынбасары, сыйныф җитәкчесе) белем бирүнең сыйфатын күтәрү мәсьәләләре буенча мәктәпнең гаилә белән үзара бәйләнеше проблемасын тикшерделәр:
* Хаметвәлиев Айрат Минвәли улы, Зирекле лицее директоры авыл җирлеге шартларында гаилә һәм мәктәпнең уңышлы хезмәттәшлеге факторлары һәм аларның белем сыйфатын күтәрүдәге роле турында сөйләде;
• Ермолаева Ирина Николаевна, Яңа Чишмә гимназиясенең укыту-тәрбия эшләре буенча директор урынбасары, законнар үзгәрү шартларында белем бирүнең сыйфатын күтәрү шарты буларак, гаилә һәм мәктәп хезмәттәшлеге мәсьәләләрен яктыртты;
* Хәкимова Нәзирә Искәндәр кызы, тәрбия эшләре буенча директор урынбасары сыйныф җитәкчесе эшен оештыру тәҗрибәсе белән уртаклашты.
Аннары НПК катнашучылары «Россия Федерациясендә мәгариф турында "Федераль законга үзгәрешләр кертү хакында" 304-ФЗ номерлы Федераль законга үзгәрешләр кертү турында бирелгән төп төшенчәләр һәм Мәгънәләр җыелмасы өстендә педагоглар һәм ата-аналарның уртак эше»,» ата-аналарга балаларны тәрбияләүдә заманча алымнар турында нәрсә белергә кирәк?».
    Ленин урта гомуми белем бирү мәктәбенең укыту-тәрбия эшләре буенча директор урынбасары Әгъләева Гөлнур Хәким кызы педсоветның «белем бирү процессының нәтиҗәлелеген арттыруның мәҗбүри шарты буларак гаилә һәм мәктәп элемтәләрен киңәйтү» дигән видеофрагментын, башлангыч сыйныф укытучыларының «Федераль дәүләт белем бирү стандартларын гамәлгә ашыру шартларында авыл мәктәбе һәм гаиләнең үзара хезмәттәшлеген оештыру» дигән ВИДЕОФРАГМЕНТЫН, сыйныф җитәкчеләренең «заманча шартларда авыл мәктәбендә Сыйныф җитәкчесе эшчәнлеген оештыру»дигән ВИДЕОФРАГМЕНТЫН күрсәтте.
    Конференция ата-аналар һәм сыйныф җитәкчеләре форумы белән тәмамланды, анда район мәктәпләре стенд докладларын тәкъдим иттеләр.