«Дөнья – Музыка һәм үсеш»халык башкаручыларының III Халыкара балалар музыкаль конкурсында катнашу өчен гаризалар кабул ителә.

2023 елның 20 октябре, җомга

Узган ике сезонда конкурста Россиянең, Кытайның, Белоруссиянең, Казахстанның, Үзбәкстанның, Кыргызстанның һәм Сүриянең 216 шәһәреннән 8500дән артык бала катнашты.

«Дөнья – Музыка һәм үсеш» конкурсы коллектив һәм сольный номинацияләрдә инструменталь һәм вокаль башкару өлкәсендә талантлы балаларны эзләүгә һәм музыкаль үстерүгә юнәлдерелгән. Конкурс Президент Мәдәни инициативалар Фонды, Россия Федерациясе Мәдәният министрлыгы, Мәскәү шәһәре Мәдәният департаменты, Мәскәү өлкәсе Мәдәният министрлыгы, и. В.д. Поленов һәм Александр Яковлевның продюсерлык үзәге.

Александр Яковлев, конкурсны оештыручы һәм җитәкчесе:

- Конкурсның барлык чараларының төп максаты-халык һәм академик музыка иҗатын модалы, популяр һәм балалар өчен кызыклы итү. Кызыклы репертуар, танылган әсәрләр һәм җырларның заманча аранжировкалары, инструментлар өчен оригиналь партияләр, башкаручылар арасында көтелмәгән коллаборацияләр менә куелган максатларны тормышка ашыруның нигезе. Алдынгы музыка технологияләре күп адымнар алга китте, көндәлек музыкада кулланыла торган заманча инструментлар, приборлар һәм программалар барлыкка килде, ә академик юнәлешләрдә юк. Сүз уңаеннан, бу илебезнең генә түгел, БДБ һәм Европаның күп кенә дәүләтләренең дә проблемасы. Без алдынгы карарлар һәм технологияләр призмасы аша бөек дөнья классикасын, халык музыкаль байлыгын яңача укырга тәкъдим итәбез. Нәкъ менә балалар белән аралашуның шундый формасы академик һәм халык иҗатын балалар башкаруында яңа югарылыкка чыгара һәм илебездә чын музыкаль тренд була ала.

Денис Майданов, Россиянең атказанган артисты, РФ Дәүләт Думасы депутаты, РФ Дәүләт Думасының мәдәният комитеты рәисенең беренче урынбасары:

Музыкант юлын узгач, мин ышаныч белән әйтә алам, безнең дөньяда барысы да үзара бәйле. Музыка-тормышыбызның аерылгысыз өлеше. Музыка дөньясына чуму безгә җаныбызның иң яшерен почмакларына карарга ярдәм итә һәм үз фикерләребезне һәм хисләребезне тирә-юньдәгеләр белән уртаклашырга мөмкинлек бирә.

«Дөнья - Музыка һәм Үсеш» балалар музыкаль конкурсын оештыручыларга яшь катнашучыларның үз — үзләрен тормышка ашыру өчен ныклы платформа булуларын, ә барлык конкурсантларга куелган максатларга ирешүләрен һәм музыкаль мәдәният өлкәсендә лидерлыкка омтылуларын телим.

Тарих дәвамында конкурста Россиядән һәм якын чит илләрдән: Мәскәү һәм Мәскәү өлкәсеннән, Курск, Смоленск, Омск, Воронеж, Калуга, Ырымбур, Калининград, Төмән, Рязань, Волгоград, Тула, Киров, Екатеринбург, Орла, Чиләбе, Саратов, Түбән Новгород, Новосибирск, Белгород, Санкт-Петербургтан 8500дән артык бала катнашты, Ульяновск, Казан, Пенза; Красноярск, Алтай һәм Краснодар крае, республикалардан: Алтай, Марий Эл, Татарстан, Карелия, Мордовия, Башкортостан, Ханты-Манси автономияле округы, Белоруссия, ДНР, ЛНР, Үзбәкстан, Кыргызстан, Кытай, Сүрия һәм башка күп кенә илләрдән.

Быел оештыру комитеты географияне киңәйтә һәм бөтен Россиядән, БДБ илләреннән һәм дус дәүләтләрдән балаларны катнашырга чакыра.

Конкурс түбәндәге юнәлешләр буенча үткәрелә:

Иҗади коллективлар: ансамбльләр, оркестрлар, хорлар һәм фольклор коллективлары.

Соль башкару: вокал, балалайка, домбра, Тынлы инструментлар (флейта, кларнет, гобой, саксофон, труба, тромбон, вальторна, туба), баян, аккордеон, скрипка, гусли, симбалы, ксилофон, удар җайланмасы.

Конкурсның төп бурычы-балаларга үз-үзләрен тормышка ашыру өчен мөмкинлекләр бирү һәм аларны сәхнәдә ирекле музыка ясау күнекмәләренә өйрәтү, халык һәм классик музыканың бөтенләй яңа яңгырашын гәүдәләндерү, аны заманча технологияләр призмасы аша үткәрү.

Конкурс кысаларында конкурсны оештыручылар белән «түгәрәк өстәл», барлык юнәлешләр буенча жюри әгъзалары белән 20 бушлай мастер-класс, жирәбә салу, Яковлев оркестры белән җыелма репетицияләр, икенче турга әзерлек өчен Grand Melody Orchestra, конкурсның икенче туры һәм финал гала-концерты узачак.

Аларны үткәрү вакыты һәм вакыты турында тулырак мәгълүмат сайтта игълан ителәчәк www.konkursmir.ru.

Катнашу өчен гаризаны сайтта бирергә мөмкин www.konkursmir.ru

«Дөнья — Музыка һәм үсеш»конкурсы турында тулырак:

Сайт - www.konkursmir.ru

VK - https://vk.com/ano_azbukamusic