Консультация-18 сәгатьтән метеорологик күренешнең интенсивлыгы турында кисәтү. 26 гыйнварда 18 сәгатькә кадәр. 27 гыйнвар, 2023

2023 елның 26 гыйнвары, пәнҗешәмбе

Хөрмәтле гражданнар! «Татарстан Республикасының Гидрометеорология һәм әйләнә-тирәлеккә мониторинг идарәсе» фдбудан керде:

Консультация-кисәтү

метеорологик күренешнең интенсивлыгы турында

18 сәгатьтән. 26 гыйнварда 18 сәгатькә кадәр. 27 гыйнвар, 2023

Татарстан Республикасы территориясендә 2023 елның 26 гыйнвар кичендә, төнлә һәм көндез урыны белән көтелә:

- 16 м/с га кадәр көчле җил, зәгыйфь буран;

- кич белән төнлә бозлавык.

Татарстан Республикасы буенча Россия ГТХМ Баш идарәсе тәкъдим итә:

Көчле җил булганда:

1. Әгәр көчле җил Сезне урамда очратса, җир асты кичүләрендә яки биналарның подъездларында сыенырга киңәш итәбез. Йорт диварлары янындагы көчле җилдән качарга ярамый, чөнки түбәләрдән шифер һәм башка түбә материаллары төшәргә мөмкин. Бу җәмәгать транспорты тукталышларына, төзелеп бетмәгән биналарга да кагыла.

2. Урамда реклама щитларыннан, элмә такталардан, юл билгеләреннән, электр линияләреннән ерак торырга кирәк.

3. Зур агачлар янында булырга ярамый, шулай ук алар янында автотранспорт куярга ярамый – җил өзелгән карчыклар зур куркыныч тудырырга мөмкин.

4. Көчле җил вакытында электр линиясе астында тору һәм өзелгән электр үткәргечләренә мөрәҗәгать итү үлемгә китерә.

5. Куркыныч өске кат тәрәзәләреннән төшкән пыяла, шулай ук түбә һәм җил белән киселгән стукко декоры элементларын күрсәтә ала. Мондый куркыныч төзелә торган яки ремонтлана торган биналар янында арта.

6. Йортларның барлык тәрәзәләрен тыгыз ябарга, балконнардан һәм лоджалардан чыгарырга кирәк.

7. Торак яки эш урынындагы тәрәзәләрдән мөмкин кадәр ераграк торырга кирәк.

Бозлавык вакытында:

Шоферлар машиналар арасын арттырырга, кинәт тормозлардан сакланырга тиеш. Тукталыш кирәк булганда тизлекне шома киметергә кирәк. Тормоз вакытында тормоз педалына берничә тапкыр басыгыз, шуның белән сезнең артта йөргән машина йөртүчеләрне кисәтүче сигнал. Автомобильнең техник торышына, аеруча тормоз системасына, шиналарның торышына игътибар итәргә кирәк. Барлык оптика да эш шартларында булырга тиеш. Тукталышларда югары күренүчән күлмәк куллану.

Мөмкин булса, ерак юлларга барудан баш тартыгыз.

Җәяүлеләргә урамны билгеләнгән җәяүлеләр кичү урынында гына узарга киңәш ителә. Трассаны хәрәкәт итүче транспорт алдында узмаска, чөнки тайгак юл өслеге аркасында машинаның тормоз юлы сизелерлек арта. Транспорт агымына гына барыгыз. Кулланырга жилет югары видимости яки беркетергә бу кием световозвращающие элементлары.Игътибарлы һәм сак булыгыз!Теләсә нинди бәла килеп чыкса, сез һәрвакыт ашыгыч хезмәтләрнең бердәм чакыру номерына – «112»гә мөрәҗәгать итә аласыз. Шалтыратулар тәүлек әйләнәсендә һәм шәһәр һәм кәрәзле телефоннардан бушлай кабул ителә.Җәяүлеләргә урамны билгеләнгән җәяүлеләр кичү урынында гына узарга киңәш ителә. Трассаны хәрәкәт итүче транспорт алдында узмаска, чөнки тайгак юл өслеге аркасында машинаның тормоз юлы сизелерлек арта. Транспорт агымына гына барыгыз. Кулланырга жилет югары видимости яки беркетергә бу кием световозвращающие элементлары.Игътибарлы һәм сак булыгыз!

Архив фотосы.

Россия гадәттән тыш хәлләр министрлыгының ТР буенча Баш идарәсенең" ышаныч телефоны " 8 (843) 288-46-96.

Баш Идарә сайтының "оператив мәгълүмат" ны кулланганда бүлеккә актив интернет-сылтама мәҗбүри!

Татарстан Республикасы буенча Россия ГТХМ Баш идарәсе тәкъдим итә:

Көчле җил булганда:

7. Торак яки эш урынындагы тәрәзәләрдән мөмкин кадәр ераграк торырга кирәк.

Бозлавык вакытында:

Мөмкин булса, ерак юлларга барудан баш тартыгыз.