РПФ дайджесты. Традицион күзәтүгә татарстанлыларның РПФ компетенциясенә керүче сораулар белән иң популяр мөрәҗәгатьләре кертелгән.

2022 елның 9 августы, сишәмбе

Әйтегез әле, 8-17 яшьләрдәге балаларга түләү кайчан һәм нинди айларда башкарыла? Ни өчен төрле числода, хәтта шундый иде ике ай эчендә, ягъни бер. Татьяна
Хуплаганнан соң, түләү 2022 елның 1 апреленнән башлап, әмма бала 8 яшь тулганчы ай буе башкарыла. Аннан соң түләү агымдагы ай өчен узды һәм вакытыннан алда күчерелде. 3 айдан башлап һәм алга таба ай саен пособие түләүнең стандарт графигы буенча, ягъни июль пособие – 3 августта кредит учреждениеләре аша күчерелә. Алга таба-алдагы айда.

Балалар пособиеләрен рәсмиләштергәндә түләү өчен стандарт график булуы турында хәбәр иттеләр. Әмма счетка акча төрле даталарга күчкән. Бу нәрсә белән бәйле? Алсу
Банк картасына 8 яшьтән алып 17 яшькә кадәрге балалар өчен түләү стандарт график буенча һәр айның 3 саны Бердәм көн булачак. Айның 3 числосы бәйрәм яки ял көне булса, түләү алдагы эш көнендә башкарыла. Ә түләү почтасына айның 1-25 саны, яшәү адресы буенча илтеп тапшыру графигы буенча килә.

Банк реквизитлары үзгәрсә яки реквизитларда 8 яшьтән 17 яшькә кадәрге балага ай саен бирелә торган түләүләргә гариза биргәндә хата булса, нишләргә. Рәсимә
Беренче нәрсә эшләргә кирәк-ачыкларга, үз банкында, туры килә микән сезнең хисабына өчен түләү кабул итү. Түләү булырга мөмкин начислены гына хисабына, аның белән бәйле Картасы Дөнья яки бернинди карта.
Алга таба кирәк үзгәртергә реквизитлар гаризада. Моны дәүләт хезмәтләре аша түбәндәге рәвештә эшләргә мөмкин:
• Шәхси кабинетта «пенсия фонды»ведомствосын сайлагыз
• «8 яшьтән 17 яшькә кадәр балага айлык акчалата түләү»пунктын сайлагыз
• "Үзгәртергә реквизитлар»хезмәтеннән файдаланыгыз
• Сайлаганда банк исемлектән тикшерергә БИК-банк идентификационный код, корреспондентский счеты
* 20 саннан шәхси счет номерын (исәп-хисап яки башка санны) игътибар белән тутырыгыз.
Гариза җибәрер алдыннан реквизитларның төгәллеген тагын бер кат тикшерегез һәм ПФРга гариза юллагыз. Түләү алу ысулын үзгәртү өчен гаризаны карап тикшерү өчен (счеттан яки Россия Почтасы бүлеге аша) 5 эш көне бирелә.

8-17 яшьлек балаларга, факт буенча булмаган милек аркасында, яңа пособие килгән очракта, нишләргә? Регина
Бу очракта гаилә милкендә (күчемсез милек, яисә авто) милек булмауны документаль рәвештә раслый ала торган оешмага мөрәҗәгать итәргә кирәк. Милек булмауны раслаучы Документ Росреестрда яки ЭЭМда була. Бу оешмалар ПФРга гаиләнең теге яки бу милке булуы турында хәбәр итә.
Алынган документны РПФның клиентлар хезмәтенә тапшырырга кирәк. Милектә баш тарту чыгарылган мөлкәт юк дип расланганнан соң, карар яңадан каралачак.

Минем 2022 елның июлендә бала туды. Ана капиталы сертификаты рәсмиләштерелгәнме һәм рәсмиләштерелсә, мин аны бастыра аламмы? Алисә
Сезгә үзегезнең хисап язмагыз белән дәүләт хезмәтләре порталындагы шәхси кабинетыгызга керергә кирәк, анда исемегезгә ана (гаилә) капиталына дәүләт сертификаты турында хәбәр керә.
Шунда ук документны бастырып чыгару өчен PDF форматындагы файллар урнаштырылган, мәсәлән, МСК чаралары белән эш итү процессында бирү өчен.

Әбине карау өчен компенсация түләвен рәсмиләштереп, аның белән Пенсия фондына бармаска, ә гаризаны электрон рәвештә бирергә мөмкинме? Роман
Әйе, Пенсия фондының мондый хезмәте электрон рәвештә тормышка ашырылган. Сез шәхси кабинетыгыздан китүне тормышка ашыру өчен гариза бирә аласыз, ә әби аны карауны нәкъ менә сезнең белән – үзегездән башкарырга ризалык бирәчәк. Бу очракта ПФР клиент хезмәтенә килергә кирәкми.