Куркыныч агрометеорологик күренеш турында шторм кисәтү

2022 елның 24 мае, сишәмбе

Хөрмәтле гражданнар! «Татарстан Республикасы Гидрометеорология һәм әйләнә-тирә мохитне күзәтү идарәсе " ФДБУНӘН килде:

Кисәтү

куркыныч агрометеорологик күренеш турында

Татарстан Республикасы территориясендә

Татарстан Республикасы территориясендә 2022 елның 25 һәм 26 маенда төнлә һәм иртән урыны белән туфракта -1гә кадәр туңдыру көтелә.

Татарстан Республикасы буенча Русия ГТХМ Баш идарәсе хәбәр итә:

Туңдыруларга бәйле рәвештә, авыл хуҗалыгы культураларының - җиләк-җимеш сөякләренең һәм орлык культураларының һәм үсемлекләрнең чәчәк бәйләренең зыян килү һәм һәлак булу куркынычы арта. Белгечләр үсентеләрне яклау буенча чаралар күрергә киңәш итә. Яшь үсентеләрне туңдырудан коткару өчен бакчачылар тарафыннан еш кулланыла торган иң практик ысул булып үсемлекләрне каплау тора. Материал аз җылылык үткәрүчәнлеккә ия булырга тиеш (тупас Гофрланган кәгазь, пузырчатая пленка, салам яки Тростник мататлар). Культураларны туңдырудан төтен суырту (тәмәке тарту) ярдәмендә дә якларга Була, Моның өчен төтен шашкалары яки төтен күчмәләреннән файдаланып. Төтен шашкасы янып беткән матдә катнашмасы белән тутырылган, ул төтенне күп, чәчәк ата торган агач өчен зыянсыз. Төтен шашкасы 8-10 минут эшли. Төтен кучларын әзерләү өчен сырой салам, хворост, үлән, торф, листья, пычкы чүбе, чүп үләннәре, көнкүреш чүп - чар-барысы да, булачак акрын янарга (тлеть) һәм бүлеп бирергә күп төтен (тышкы якта дымлы материаллар салырга була). Эш шунда ки, ут бакчаны туңдырудан сакламый, төтен җир өстендә утыра һәм аңа җылысын биреп торырга мөмкинлек бирми.

Шуңа бәйле рәвештә авыл хуҗалыгы объектларында гадәттән тыш хәлләр килеп чыгу ихтималы арта, шулай ук электр белән тәэмин итү системасына йөкләнешнең шактый артуына бәйле техноген янгыннар барлыкка килә.

- бакча утыртмаларын яклау буенча чаралар үткәрергә;

- Мич җылытуга аерым игътибар итегез. Бары тик төзек мичне генә файдаланыгыз һәм шул ук вакытта янгын куркынычсызлыгы кагыйдәләрен үтәгез;

- биналарны җылыту өчен бары тик сәнәгать производствосының көнкүреш электр приборларын гына кулланыгыз, электр челтәрен артык тыгызламагыз.

Теләсә нинди бәла булган очракта сез һәрвакыт ашыгыч хезмәтләрне бердәм чакыру номерына – «112»мөрәҗәгать итә аласыз. Шалтыратулар тәүлек әйләнәсе һәм шәһәр һәм кәрәзле телефоннардан бушлай кабул ителә.

ТР буенча Россия ГТХМ Баш идарәсенең "ышаныч телефоны" 8 (843) 288-46-96.