Яңа Чишмә районы бизнес үсешендә зур потенциалга ия

2021 елның 11 ноябре, пәнҗешәмбе

» Яңа Чишмә районы бизнес үсешендә зур потенциалга ия", - диде Равил Сираҗиев.
Бүген Яңа Чишмә районында эш визиты белән Татарстан Республикасы икътисад министры урынбасары Равил Раид улы Сираҗиев булды. Аның белән бергә белгечләрнең зур командасы – Татарстан Республикасы Инвестиция-венчур фонды, Татарстан Республикасы Гарантия фонды вәкилләре, министрлык бүлекләре башлыклары да килгән иде.
Бизнес-иртәнге ашта юл буе кафелары хуҗалары белән очрашу узды, пандемия чорында аеруча зыян күргән Өлкә-җәмәгать туклануы. Эшмәкәрләр нәкъ менә юл буе сервисына ярдәм итү чараларын карауны сорадылар һәм үз тәкъдимнәрен әйттеләр.
Аннары бизнес-десант «Яңа Чишмә СОМ заводы " ҖЧҖдә булды, җитештерү һәм предприятиенең киләчәккә планнары белән танышты.
Аерым игътибар сәнәгать мәйданчыкларына бирелде. 3 нче номерлы сәнәгать мәйданчыгында эшләр яхшы бара, монда казылык цехы да урнашкан, тышлыкларны эшкәртү өчен биналар реконструкцияләнә. Ә менә 2нче сәнәгать мәйданчыгында барысы да теләгәнчә сөендерерлек түгел. Биредә полимер крошка ясау цехы урнашкан һәм яңа резидентлар өчен урыннар да җитәрлек. Сүз уңаенда, резидентлар өчен монда бизнес үсеше өчен бик отышлы шартлар бар.
«Чишмә» кулланучылар кооперативы рәисе рамэл Нуретдинов белән очраштык. Киләсе елга ул 150 тоннадан артык уңыш җыеп алырга планлаштыра һәм шоклы туңдыруны кулланырга, аннары тышланган тышлыкны кибетләрдә сатарга планлаштыра. Туңдыру цехы әзер диярлек, ул 3 нче сәнәгать мәйданчыгында урнашкан.
Киләчәккә планнар турында «Шешма Ойл»нефть оешмасы вәкилләре белән дә фикер алыштылар. Компания эш урыннарын киметергә җыенмый, киресенчә, тиздән яңа хезмәткәрләр туплау һәм штатны арттыру башланачак.
Новопоселая Лебедка авылында Козловларның гаилә фермасында районның авыл хуҗалыгы тармагы белән таныштылар.
Аннары хакимият бинасында район эшмәкәрләренә үзләрен кызыксындырган сораулар һәм проблемалар бирү мөмкинлеге бирелде.
Нәтиҗә ясап, Равил Сираҗиев Яңа Чишмә районының Кече һәм урта бизнесны үстерү өчен зур потенциалга ия булуын билгеләп үтте.
«Район эшмәкәрләренең бүгенге көндә булган ярдәм чараларыннан активрак файдалануларын теләр идек. Без үз ягыбыздан ярдәм итәргә һәм ярдәм итәргә әзер», - диде министр урынбасары.
#Яңа Чишмә-Яңа Чишмә районы работ работаНМР