Изге Богородица Покры

2021 елның 15 октябре, җомга

Менә көз дә... Әкияти, тылсымлы, сихри. Көзге бәйрәмнәр арасында Изге Богородица Покры аеруча хөрмәтле. Аның хөрмәтенә күп кенә храмнар төзелә, иконалар языла. Ә бөек князь Владимир һәм Андрей Боголюбский Русьтә Покров бәйрәмен билгеләгән.

Бу көнне Петропавловка авыл мәдәният йорты хезмәткәрләре һәм "Сударушки" клуб берләшмәсендә катнашучылар «Исәнме, Покров атакай!».
Очрашу башында кунаклар православие бәйрәменең барлыкка килү тарихы белән таныштылар, аны халык яратып һәм хөрмәт итәләр, шулай ук аның гореф-гадәтләре һәм йолалары белән таныштылар. Бу көн белән бәйле күп кенә мәкальләр, әйтемнәр кабул итәчәк. Клуб формированиесендә катнашучылар актив катнаштылар. Халык зирәклеге: "төшке ашка кадәр көз, ә төштән соң Кыш» - табигатьтә барган вакыйгаларның асылын бик дөрес итеп сурәтли. Һава торышы буенча бу көнне Кыш фаразларын ясадылар. Шунысы кызык, Покровтан, җәнлекләрдән, әйтик, аюлардан йокыга талалар. Аларның берсе: «капламны көтмә – кәбестә чәчүләрен», - ди. Халыкта: «Покров – әйлән-бәйлән ахыры, утырулар башы», - диләр. Авыл яшьләренең очрашуына кәбестә кичәләре сәбәп булды. Һәм, чыннан да, кәбестә безнең өстәлдә лаеклы урын алып тора. Дөньяның нинди кухнясы әлеге яшелчәдән шулкадәр ризык белүе икеле. Кәбестәнең ничә төрен, сортын бу яшелчәне яратучы хуҗабикәләр дип атап булмый. Яраткан кәбестәсе турында күңелле һәм дәртле такмактан башка кая бар соң? Очрашу нәкъ менә шушы уңай нотада тәмамланды.