Муниципаль мәдәният учреждениеләре республиканың тел күптөрлелеген саклау буенча проектларны тормышка ашыру өчен грантлар ала алачак

2021 елның 14 сентябре, сишәмбе

Татарстан Республикасы Хөкүмәтенең 2021 елда Татарстан Республикасының тел күптөрлелеген саклауга ярдәм итүгә юнәлдерелгән проектларны һәм чараларны тормышка ашыру өчен грантларын алуга конкурста катнашуга гаризалар кабул ителә.

2021 елның 13 сентябреннән 13 октябренә кадәр Татарстан Республикасы Мәдәният министрлыгында 2021 елда Татарстан Республикасының тел күптөрлелеген саклауга ярдәм итүгә юнәлдерелгән проектларны һәм чараларны тормышка ашыру өчен Татарстан Республикасы Хөкүмәте грантларын алуга конкурста катнашуга гаризалар кабул ителә (алга таба - конкурс).

Конкурста катнашу өчен Муниципаль мәдәният учреждениеләре чакырыла.

Конкурс Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының «2021 елга Татарстан Республикасының тел күптөрлелеген саклауга һәм аларны бирү тәртибенә юнәлтелгән проектларны һәм чараларны тормышка ашыру өчен Татарстан Республикасы Хөкүмәте грантлары турында»гы 8.09.2001 ел, № 843 карары нигезендә үткәрелә.

Конкурсның максаты-Татарстан Республикасында яшәүче халыкларның (татарлар, руслар, чуашлар, удмуртлар, мордвалар, марилар, башкортлар һ.б.) барлык телләрен һәм мәдәниятләрен саклау өчен шартлар тудыру.

Грант түбәндәге юнәлешләр буенча проектларны һәм чараларны гамәлгә ашыруны финанс ягыннан тәэмин итүгә бирелә:

1)» халык иҗаты өлкәсендә иң яхшы проект " – сигез грант;

2)» Татарстан Республикасында милли (туган) телләрне һәм мәдәниятләрне пропагандалау һәм популярлаштыру, балалар һәм яшьләрдә Татарстан Республикасында милли (туган) телләрне һәм мәдәниятләрне өйрәнүгә кызыксыну формалаштыру буенча мохит булдыру буенча иң яхшы чара " – сигез грант;

3)» театр, музыка һәм хореография сәнгате өлкәсендә иң яхшы чара " – сигез грант;

4)» матди булмаган мәдәни мирасны саклау өлкәсендә иң яхшы проект " – сигез грант;

5)» Татарстан Республикасында яшәүче халыкларның телләрендә иң яхшы мультимедиа (анимация) проекты " – сигез грант;

6)» Татарстан Республикасында яшәүче халыкларның телләрендәге иң яхшы нәшрият проекты " – сигез грант;

7)» Татарстан Республикасында яшәүче халыкларның телләрен саклау буенча экспозиция / экскурсияләр оештыру буенча иң яхшы проект " – сигез грант;

8)» Татарстан Республикасында яшәүче халыкларның телләрендәге иң яхшы чара " – сигез грант;

9)» мәдәни-ял чарасының иң яхшы инновацион формасы " – тугыз грант;

10)» мәгълүмати-агарту чарасының иң яхшы инновацион формасы " – тугыз грант;

11)» милли театр сәнгатендә проектларны гамәлгә ашыруда инновацион якын килү, татар телен үстерү һәм аңа ярдәм итү " – тугыз грант;

12)» милли музыкаль-хореография сәнгатен, халык музыка традицияләрен популярлаштыру, саклау һәм үстерү буенча иң яхшы проект " – тугыз грант.

Конкурсны үткәрү турында тулырак мәгълүмат, шулай ук документлар формалары түбәндәге сылтама буенча карарга була: https://mincult.tatarstan.ru/podderzhka-munitsipalnih-uchrezhdeniy-kulturi-v.htm

Конкурс гаризалары кәгазь һәм электрон рәвештә 420015, Казан шәһәре, Пушкин ур., 66/33 йорт, каб. адресы буенча кабул ителә. 205-9: 00 дән 18:00 гә кадәр. Гаризаларны шулай ук электрон адрес буенча кабатлавыгызны сорыйбыз: Mihail.Grigorenko@tatar.ru элемтә өчен җаваплы зат: Григоренко Михаил Александрович, тел. 8 (843) 264-74-14.