Яңа уку елына 10 мең сумлык 270 мең гариза кабул ителгән

2021 елның 21 июле, чәршәмбе

Яңа уку елына 10 мең сумлык 270 мең гариза кабул ителгән

Россия Пенсия фондының Татарстан Республикасы буенча бүлеге хәбәр иткәнчә, 6 яшьтән алып 18 яшькә кадәрге балаларга һәм 18 яшьтән 23 яшькә кадәрге мөмкинлекләре чикләнгән затларга мәктәп программасы буенча бер тапкыр бирелә торган яңа түләү өчен 270 мең гариза кабул ителгән.
Дәүләт хезмәтләре порталындагы шәхси кабинетларга кергән гаиләләргә яңа бер тапкыр бирелә торган түләү турында хәбәрнамәләр килә башлады инде.
Исегезгә төшерәбез, яңа уку елына 10 мең сумлык гаризалар кабул итү 15 июльдән Дәүләт хезмәтләре Порталы һәм әти-әниләренең яшәү урынына карамастан, Пенсия фондының барлык клиентлык хезмәтләрендә ачылды.
Элегрәк, күпчелек гаиләләр дәүләт хезмәтләре порталыннан ведомство мәгълүматлары буенча автомат рәвештә формалаштырылган гаризаның әзерлеге турында хәбәр алган иде. Акча рәсмиләштерү өчен ата-аналар мәгълүматның актуальлеген тикшерергә, мәгълүматны үзгәртергә һәм пенсия фондына гариза җибәрергә кала.
Президент Указы нигезендә, мәктәп укучыларына бер тапкыр бирелә торган акча 6 ел 1 сентябрьдән дә соңга калмыйча (яңа уку елының беренче көне), ә 18 ел 3 июльдән дә соңга калмыйча (түләү турындагы Указ чыкканнан соң беренче көн) балалары булган Россия гаиләләренә бирелә. Ата-аналардан тыш, акчаны уллыкка алучылар, опекуннар һәм балаларның попечительләре алырга мөмкин.
Түләү шулай ук инвалидларга һәм сәламәтлекләре буенча чикләнгән кешеләргә дә, 18-23 яшьлек кешеләргә дә бирелә һәм алар мәктәп программасы буенча укуларын дәвам итәләр. Мондый очракларда 18 ел 2 июльдә яки элек башкарылырга тиеш.
"Гаиләләрнең акча сорап мөрәҗәгать итү өчен вакытлары җитәрлек. Әгәр ата-аналар түләүне җәй ахырына кадәр рәсмиләштереп өлгерми икән, алар моны сентябрь һәм октябрь айларында эшли алачак – пенсия фонды тиешле гаризаны 1 ноябрьгә кадәр кабул итәчәк», - дип билгеләп үтте Татарстан Пенсия фонды башлыгы Эдуард Вафин.
Ата-аналар гаризалары буенча карар чыгаруга, кагыйдәләр буенча, 5 эш көненә кадәр бирелә. Бу вакыт эчендә Фонд бүлекләре ата-аналар тәкъдим иткән мәгълүматны тикшерәчәк һәм түләү хокукын бәяләү өчен ведомствоара запрослар ясаячаклар. Баш тарткан очракта, гаилә тиешле белдерү кәгазен эш көне дәвамында карар чыгарганнан соң алачак. Уңай нәтиҗәдә, акча счетка 3 эш көне дәвамында күчереләчәк, ләкин 16 августтан да иртәрәк түгел.
Мәктәп укучыларына түләү – бер тапкыр бирелә торган ярдәм чарасы булуын исәпкә алып, ул «Мир» карталарына гына түгел, башка түләү системалары карталарына да керәчәк. Гариза тутырганда ата-аналарга шуны истә тотарга кирәк: анда картаның номеры түгел, ә банктагы шәхси счет реквизитлары күрсәтелә. Шул ук вакытта счетка якыннарының һәм туганнарының кеменә түгел, ә гариза бирүче ата-ана булырга тиеш.
Яңа Чишмә районы буенча 6 яшьтән алып 18 яшькә кадәр 1700 бала 10 000 сум күләмендә бер тапкыр бирелә торган түләүгә дәгъва кыла.