Мәдәни мохит"," мәдәни билгеләнештәге объектларга капиталь ремонт "республика программасы буенча 2021 елда Зирекле авылының" халык иҗаты музее " муниципаль бюджет мәдәният учреждениесенә капиталь ремонт ясала

2021 елның 18 июне, җомга

«Мәдәният» милли проекты, аерым алганда «Мәдәни мохит» проекты кысаларында, "мәдәни билгеләнештәге объектларга капиталь ремонт" республика программасы буенча 2021 елда Зирекле авылында төзелгән "Татарстан Республикасы Яңа Чишмә муниципаль районының Халык иҗаты һәм көнкүреше музее" муниципаль бюджет мәдәният учреждениесенә капиталь ремонт ясала. Бинаны капиталь ремонтлау 8 млн. 239 мең сумга исәпләнгән.
«Блокстрой» ҖЧҖ музееның ремонт эшләре 2021 елның 5 апреленнән башланды. Бүгенге көндә түбәне, бүлмәле диварларны, түшәмнәрне, идәннәрне сүттеләр, бүлмәлеләр арасындагы ишекләрне җыештырдылар, диварларны Иске штукатуркадан чистарттылар һәм түбәне монтажлау белән шөгыльләнә башладылар. Барлык ремонт эшләрен сентябрь аенда тәмамлау планлаштырыла.
Әлеге проектны тормышка ашыру нәтиҗәсендә Зирекле авылында халык иҗаты һәм көнкүреше музее күп функцияле мәдәни үзәк булачак, анда коллекцияләр тирәсендә, музей специальләшә торган теге яки бу юнәлеш тирәсендә өстәмә, бүген кирәкле активлыклар булдырылачак, чөнки хәзерге дөньяда музейлар музей предметларын гадәти Классик экспонацияләү кысаларыннан чыкты инде, экспозиция өчен мәйдан сыйфатында. Хәзер биредә белем бирү программалары, мастер-класслар, кино күрсәтү, лекторийлар да оештырыла.