Көч ведомстволары пенсионерларына-икенче пенсия!

2021 елның 15 мае, шимбә

Көч ведомстволары пенсионерларына-икенче пенсия!

Яңа Чишмә районында клиентлар хезмәте (бүлек хокукларында) хәбәр итә: тиешле еллар эшләгән өчен пенсия алучы яки Оборона министрлыгы, Эчке эшләр министрлыгы, Федераль куркынычсызлык хезмәте, гадәттән тыш хәлләр министрлыгы һәм башка көч ведомстволары линиясе буенча пенсия алучы һәм граждан оешмаларында, учреждениеләрдә һәм предприятиеләрдә эшләүләрен дәвам итүче хәрби пенсионерларга өстәмә рәвештә пенсия тәэминатының икенче төре – РФ Пенсия фонды линиясе буенча билгеләнергә мөмкин.
Яңа Чишмә районында клиентлар хезмәте җитәкчесе (бүлек хокукларында) Лилия Хираҗева аңлатканча, элеккеге хәрби һәм башка көчләрдә РФ Пенсия фонды линиясе буенча билгеләнә торган икенче пенсиягә хокук барлыкка килүгә карата законнарда каралган берничә таләп бар. Хәрби пенсионерның картлык буенча иминият пенсиясен алу хокукы түбәндәге шартларны бер үк вакытта үтәгәндә барлыкка килә:
Билгеләнгән пенсия яшенә ирешү-хатын-кызлар өчен 60 һәм ир-атлар өчен 65 яшь. 2021 елда пенсия яшен этаплап арттыруны исәпкә алып, 1965 елның беренче яртыеллыгында – 56,5 яшьтә туган хатын - кызлар һәм 1960 елның беренче яртыеллыгында-61,5 елда туган ир-атлар иминият пенсиясенә хокуклы. Хәрби пенсионерларның аерым категорияләренә картлык буенча иминият пенсиясе вакытыннан алда билгеләнгән шартлар үтәлгәндә гомуми билгеләнгән пенсия яшенә ирешелгәнчә билгеләнә. Мәсәлән, хәрби пенсионер авыр яки зарарлы шартларда эшләгән очракта һ. б.
Көч ведомствосы линиясе буенча пенсия билгеләгәндә исәпкә алынмаган граждан оешмаларында эш стажы булу. 2021 елда таләп ителә торган иминият стажы кимендә 12 ел тәшкил итәргә тиеш. Стажга таләпләрне арттыру акрынлап бара.
Индивидуаль пенсия коэффициентларының билгеле бер саны (ИПК). Агымдагы елда пенсиягә чыгу өчен 21 коэффициентка ия булырга кирәк. ИПК саны, стаждагы кебек үк, пенсиягә чыгу яшенә карата таләпләр акрынлап артачак.
Гражданин мәҗбүри пенсия иминияте системасында теркәлергә тиеш. Эш бирүче тарафыннан түләнгән һәм түләнгән иминият взнослары турындагы мәгълүматлар шәхси лицевой счетта чагылдырылырга тиеш.
Тиешле еллар эшләгән өчен яки көч ведомствосы линиясе буенча инвалидлык буенча билгеләнгән пенсия булу.
Әгәр барлык санап үтелгән шартлар үтәлгән икән, хәрби пенсионер үзенә граждан пенсиясен билгеләү турында гариза белән РПФ органнарына мөрәҗәгать итә ала. Гаризаны шулай ук РПФ сайты яки дәүләт хезмәтләре Порталы аша да электрон рәвештә бирергә мөмкин.
«Иминият пенсиясе ел саен дәүләт тарафыннан индексацияләнә. Әгәр хәрби пенсионер икенче пенсия билгеләнгәннән соң Гражданнар учреждениеләрендә эшләвен дәвам итсә, аның картлык буенча иминият пенсиясе ел саен 1 августта яңадан исәпләнергә тиеш. Игътибар итегез, хәрби пенсионерларга картлык буенча иминият пенсиясе беркетелгән түләүне исәпкә алмыйча билгеләнә», – дип искә төшерде Лилия Хиразева.