Халыкара туган телләр көне айлыгы планы тәкъдим ителде

2021 елның 27 гыйнвары, чәршәмбе

25 гыйнварда «Татар-информ» мәгълүмат агентлыгында Татарстан Республикасында 2021 елда туган телләр һәм Халык бердәмлеге елы кысаларында Халыкара туган телләр көне айлыгына багышланган матбугат конференциясе узды.

Матбугат конференциясе кысаларында Халыкара туган телләр көне айлыгы планы тәкъдим ителде. 2021 ел Татарстан Республикасында Туган телләр һәм Халык бердәмлеге елы дип игълан ителде. 21 февраль-Халыкара туган телләр көне буларак билгеләп үтелә. Әлеге бәйрәм кысаларында Татарстан Республикасы муниципаль районнарында, дәүләт мәдәният учреждениеләрендә һәм мәгариф оешмаларында чаралар циклы планлаштырылган.

Планга сылтама: чаралар расписаниесе.

Чарада ТР мәдәният министры урынбасары Дамир Натфуллин, Бөтендөнья татар конгрессы Башкарма комитеты җитәкчесе Данис Шакиров, ТР халыклары Ассамблеясы Советы башкарма комитеты җитәкчесе Константин Яковлев, «Татарстан Халыклары дуслыгы йорты» ДБУ директоры Ирек Шәрипов, милли мәгариф идарәсе башлыгы Лилия Әхмәтҗанова, Тел, әдәбият һәм сәнгать институты директоры. ТР Фәннәр академиясенең Г.Ибраһимов исемендәге Тел, әдәбият һәм сәнгать институты;

Белешмә:

Татарстан Республикасында шулай ук ел саен Халыкара туган тел көне билгеләп үтелә. Россия Федерациясе Хөкүмәтенең 2015 елның 23 декабрендәге 2648-р номерлы "2025 елга кадәрге чорга Россия Федерациясе дәүләт милли сәясәте стратегиясен гамәлгә ашыру чаралары планын раслау турында" гы күрсәтмәсе нигезендә Татарстан Республикасы Мәдәният министрлыгы тарафыннан Татарстан Республикасы Мәгариф һәм фән министрлыгы белән берлектә 2021 елда Татарстан Республикасында Халыкара туган тел көнен үткәрү буенча чаралар планы расланды.

2021 елда Халыкара туган тел көне республикада туган телләр һәм Халык бердәмлеге елы кысаларында билгеләп үтелә.

2021 елда Татарстан Республикасында Халыкара туган тел көнен үткәрү буенча чаралар планына 31 чара кертелгән, шуларның 10сы мәдәният учреждениеләре – музейлар, китапханәләр, кинотеатрлар тарафыннан уздырыла.

Инде бүген үк яшь рәссамның «Мин Шишкин кебек рәсемнәр» дигән 17 нче Республика конкурсы старт ала, ул быел туган телләр һәм Халык бердәмлеге елына багышланган. Конкурсны «Алабуга дәүләт тарих-архитектура һәм сәнгать музей-тыюлыгы»Татарстан Республикасы Дәүләт бюджет мәдәният учреждениесе оештыра. Конкурста Татарстан Республикасы балалар сәнгать мәктәпләре, студияләре һәм сәнгать мәктәпләре укучылары катнаша ала. Конкурс эшләре 2021 елның 25 гыйнварыннан 12 апреленә кадәр кабул ителә.

Шулай ук ай дәвамында булачак:

- Габдулла Алиш музеенда (Болгар шәһәре)» төрле телләрдә сөйләшәбез, дуслык телендә аралашабыз " Бөтенроссия нәфис сүз осталары бәйгесе),

- "Немец теле дәресләре" - Казан шәһәрендәге Немец йорты һәм сынлы сәнгать дәүләт музееның уртак программасы,

- "Свияжск утрау-шәһәре «музей – тыюлыгында» Зөя археологик сүзлеклеге «интерактив танып-белү экскурсиясе»,

- Татарстан Республикасы дәүләт һәм муниципаль китапханәләрендә Халыкара туган тел көненә багышланган китап-иллюстратив күргәзмәләр,

- республиканың барлык муниципаль кинозалларында һәм кинотеатрларында Халыкара туган тел көненә багышланган тематик кинолар күрсәтү.

Аерым игътибарны республикада беренче тапкыр узачак «Панорама» Татарстан Республикасы халыклары кинофестиваленә бирергә теләр идем. Фестивальне Татарстан Халыклары ассамблеясе һәм Татарстан Халыклары дуслыгы йорты белән берлектә оештыра.

Кинофестиваль бер ел буе – 21 февральдән 12 декабрьгә кадәр дәвам итәчәк. Ачылу халыкара туган тел көнендә, Россия Федерациясе Конституциясе көнендә узачак. Ел дәвамында «Мир» кинотеатры мәйданчыгында, шулай ук Татарстан халыклары Ассамблеясе вәкиллекләре булган шәһәрләрдә (Чаллы, Түбән Кама, Менделеевск, Тәтеш, Нурлат, Лениногорск, Азнакай) Татарстанда яшәүче халыкларның фильмнары күрсәтеләчәк.

Ачылу тантанасы 21 февральдә «Мир»кинотеатры мәйданчыгында узачак.