Яңа Чишмә муниципаль районында сугыш турында шигырьләр уку буенча район гаилә марафоны узды

2024 елның 8 мае, чәршәмбе

9 майда бөтен Россия Бөек Ватан сугышында Җиңүнең 79 еллыгын билгеләп үтә. Безнең ил өчен бу көн аерым мәгънәгә ия. Бу вакыйга безнең барыбыз өчен дә әһәмиятле, бигрәк тә илебезнең киләчәге булган үсеп килүче буын өчен.

Бәйрәм алдыннан, 6 майда Яңа Чишмә халыклар дуслыгы үзәгендә Җиңү көнен бәйрәм итүгә багышланган «шигырьләрдәге сугыш» дигән сугыш турында шигырьләр уку буенча гаилә марафоны узды. Хәрби-патриотик темага шигырьләр уку Бөек Ватан сугышы геройлары турында шәхси истәлеген шигъри сүз аша белдерү өчен искиткеч мөмкинлек. Чөнки нәкъ менә Җиңү турында шигырьләр үзендә зур иҗади көч йөртә. Марафон Россия халыкларының батырлыгы турында тарихи хәтерне саклауга юнәлдерелгән.

Чараны ачып, Яңа Чишмә муниципаль районы Башкарма комитеты җитәкчесе урынбасары Александр Леонидович Еронтьев ассызыклаганча, Җиңү көне кысаларында мондый шигъри бәйрәмнәр традицион булып киткән һәм Бөек Ватан сугышы турындагы истәлекне саклау өчен мондый чараларның әһәмияте бүгенге көндә беркайчан да булмаганча актуаль.

Марафон 43 катнашучыны берләштерә. анда МБДОУ Ландыш балалар бакчасы тәрбияләнүчеләре һәм МБОУ Новошешминская гимназия, МБОУ Новошешминская СОШ, МБОУ Новошешминская башлангыч мәктәп-балалар бакчасы, МБОУ Екатерининская ООШ һәм Новошешминский районы гаиләләре мәктәпләре укучылары актив катнашты. Балалар конкурска җитди әзерләнделәр, костюм һәм әсәрләр сайлап алдылар, сугыш турында яраткан шигырьләрен яттан укып борчылдылар. Сайланган әсәрләрдә мәктәпкәчә яшьтәге балалар һәм укучылар текстны аңлауларын, бу куркыныч вакыйгаларга мөнәсәбәтләрен җиткерергә тырыштылар.

Конкурс нәтиҗәләре түбәндәге призлы урыннар булды:

I дәрәҗә диплом белән бүләкләнделәр:

Александр Виктория, 8б сыйныф;

Александрова Елизавета, 6 нчы сыйныф;

Арутюнян Арен, 4 яшь;

II дәрәҗә диплом белән бүләкләнгәннәр:

Апраксина Полина, 4 яшь;

Нурмиевлар Гаиләсе;

Поляковлар Гаиләсе;

III дәрәҗә диплом белән бүләкләнделәр:

Кашаев Дмитрий, 2 нче сыйныф;

Данил кәҗә, 2 класс;

Кузнецова Елена, 8 нче сыйныф.

Бүләкләү тантанасы вакытында барысын да Яңа Чишмә районының Үзәкләштерелгән китапханә системасы директоры Светлана Вячеславовна Мартышова сәламләде. "Сугыш турында хәтерне саклау, Җиңүнең нинди кыйммәткә төшүен истә тоту, фашизмның яңадан торгызылуына юл куймау мөһим. Иң мөһиме, Сугыш шигырьләрдә, рәсемнәрдә, картиналарда калсын һәм беркайчан да-беркайчан да чынлыкта кабатланмасын», - дип билгеләп үтте ул.