Район мәктәпләрендә Пенсия грамоталылыгы көннәре

2019 елның 15 ноябре, җомга

14 ноябрьдә ел саен үткәрелә торган «пенсия грамоталылыгы көне» акциясе старт алды, ул безнең республикада гына түгел, бөтен ил буенча үткәрелә. РПФ лекторлары районның берничә уку йортында – Яңа Чишмә урта мәктәбендә, Яңа Чишмә гимназиясендә, Шахмай урта мәктәбендә дәресләр үткәрделәр.
Алар өлкән сыйныф укучыларына пенсияләрнең нинди төрләрен аңлаттылар, нәрсә ул пенсия баллы, нәрсә булачак пенсия күләменә тәэсир итә. Шулай ук шәхси пенсия счетының торышын ни өчен контрольдә тотарга кирәклеге һәм моны ничек эшләргә булуы турында сөйләделәр.

Моннан тыш, лекторлар Россия Пенсия фондының электрон хезмәтләре, сайттагы гражданинның Шәхси кабинеты турында да сөйләделәр www.pfrf.ru пенсия яшендәге гражданнарга үзләренең инде формалаштырылган пенсия хокуклары турында реаль вакыт режимында Белергә, пенсия билгеләү турында гариза бирергә һәм башка бик күп нәрсәләр мөмкинлек бирә.

Шулай ук укучылар өчен Сайт эшләү, «укучыларга пенсия турында»("мәктәп укучыларына") (http://school.pfrf.ru/index.html (ул укучыларга Россия Пенсия системасының ничек оештырылуы һәм пенсияне ничек дөрес итеп формалаштыра башлау турында күрсәтмә һәм мавыктыргыч формада сөйли.

Соңыннан барлык балаларга да «булачак пенсия турында барысы да» укыту-методик әсбаплары тапшырылды, алар укучыларга аңлаешлы формада пенсия системасы турында һәм киләчәктә лаеклы пенсия алу өчен нәрсә эшләргә кирәклеге турында сөйли. ​ Мондый дәресләр ноябрь-декабрь айларында районның башка мәктәпләрендә дә үткәреләчәк.