Европа сыйфат атнасы

2018 елның 14 ноябре, чәршәмбе

Европа сыйфат атнасы

Европа сыйфат атнасы-барлык кулланучылар өчен дә мөһим вакыйга. Сыйфат-ул абстракт төшенчә түгел, ә югары тормыш сыйфатын, сәламәтлек һәм озын гомер тәэмин итү өчен хәлиткеч факторларның берсе.

Дөньяның күп кенә илләрендә икътисадтагы иң беренче проблемаларның берсе-сыйфат. Ул һәр предприятие үсешендә уңышка ирешү ачкычы булып тора. Әлеге төшенчә тормыш сыйфаты белән тыгыз бәйләнгән. Әлеге проблемага игътибарны җәлеп итү максатыннан Халыкара бәйрәм гамәлгә куелды.

Бу вакыйга БМО ярдәме белән 1989 елда Европа сыйфат оешмасы (ЕОК) ярдәмендә барлыкка килде. Бөтендөнья сыйфат көненең төп бурычы-дөнья базарында тәкъдим ителгән хезмәтләрнең һәм җитештерелә торган продуктларның югары сыйфатының әһәмиятен арттыру. Бәйрәмнең төп максатларыннан берсе-товарлар һәм хезмәт күрсәтүләрнең сыйфаты белән бәйле мәсьәләләргә игътибарны җәлеп итә торган эшчәнлекне көчәйтү һәм алга этәрү. Товарларга туры килергә тиешле беренче критерий – ул кешеләр һәм әйләнә-тирә мохит өчен куркынычсызлык, икенчесе-алар билгеләнгән нормаларга, кулланучылар запросларына һәм көтүләренә җавап бирергә тиеш.

Европа сыйфат атнасы сыйфат проблемаларына җәмәгатьчелек игътибарын җәлеп итү, шулай ук Европа чикләрендә конкурентлылык өчен сыйфат казанышларын һәм сыйфатның мөһимлеген күрсәтү максатыннан үткәрелә торган акцияләрне үз эченә алган дөньякүләм вакыйга булды.

Безнең илдә «Бөтендөнья сыйфат көне» бәйрәме ел саен ноябрьнең икенче пәнҗешәмбесендә билгеләп үтелә һәм быел 8 сенә туры килә. Бөтендөнья сыйфат көне кысаларында безнең илдә күп кенә чаралар уза.

Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Чистай территориаль органы белгечләре 7 ноябрьдән 16 ноябрьгә кадәр товарлар, эшләр һәм хезмәтләр күрсәтүнең сыйфатын һәм куркынычсызлыгын тәэмин итүгә юнәлдерелгән Бөтендөнья сыйфат көненә һәм Европа сыйфат атналыгына багышланган чаралар комплексы үткәрәчәк. Бу кулланучылар өчен төрле акцияләр, семинарлар, лекцияләр, базарларда дежур тору, кулланучылар дегустацияләре. Бу чараларның барысы да сыйфатлы товарлар, эшләр һәм хезмәтләр файдасына дөрес сайлау күнекмәләрен формалаштыруга юнәлдерелгән.

Бөтендөнья сыйфат көненә һәм Европа сыйфат атналыгына багышланган чаралар Роспотребнадзорның ТР буенча идарәсе белгечләре һәм җирле үзидарә органнары белән берлектә үткәрелә

16 ноябрьдә Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Чистай территориаль органы эчке базарны үстерү һәм координацияләү бүлеге телефоны буенча 5-49-85 " Кайнар линия»эшләячәк.