2018 елның 19 июле, пәнҗешәмбе

Биш ел рәттән Яңа Чишмә муниципаль районы җәйге лагерь "Факел" базасында республиканын палаткалы лагере «Йолдызлы десант» сменасы уза. Шушы көннәрдә Татарстаннын 4 тобәгеннэн 1 сменага балалар жыелды. Яшләре – 9 һәм 16 яшькә кадәр.

Саф һава, биш кат туклану, бик күп яңа дуслар һәм чып-чын романтика: балалар палаткаларда яши. Малайлар яшиләр, бер янындагы палаткада, кызлар башка.

Эстафета, экскурсияләр, походы, мастер-класслар, кызыклы кешеләр белән очрашулар - бу бер өлеше генә, дәресләр үткәрелә балалар өчен. Быел балалар яңа юнәлеш алып баралар: легоконструирование.

Актив профилактик эш белән психологлар эшли - төп өлеше булу, балалар лагерендә. Чөнки биредә ял итә авыр тормыш хәлендә калган балалар. Психологлар балаларга уз узлэрен белергә, артык тогәл булырга үз карарларында, тиз оешмага керергә булышалар. Яңа Чишмә муниципаль районы социаль өлкә белгечләре 2 сменада эшләячәк.

Безнең төп бурыч-балаларга ярдәм итәргә, аралашырга өйрәтү. Шулай ук без балаларга әйтәбез, кая алар мөрәҗәгать итә алалар, ярдэм кирәксә.

Лагеренда ике сменада оештырылган, 30 дан артык кеше. Смена дәвам итә нибары бер атна. Аның каравы, балалар 7 кон дәвамында бик күп онытылмаслык хис кичерәләр, ә иң мөһиме яңа әйберләргә өйрәнәләр.

(фото бирелә)